Loading…

Maliq Haliti, 100 vjeçari nga Ferizaj që përjetoi tre luftëra

  • 21/06/2021 | 19:49

Maliq Haliti, 100 vjeçari nga Ferizaj që përjetoi tre luftëra

Pa asnjë moshatar në rrethin e tij plaku Maliq Haliti nga Dremjaku i Ferizajt po e kalon pleqërinë me vullnetin që thotë se e ka karakterizuar gjithmonë.


Ai tregon se si mbijetoi në tre luftëra, shumë raste të qëndrimit në mal e ushqimin në tre vakte vetëm me bukë misri.

Ai thitë se sfidat nuk i shkurtojnë jetën askujt. Mënyra e jetesës, ushqimi natyral dhe zemra e shëndoshë, thotë ai, mundëson një shekull jetë.

“100 vjet i kam mbush e tash veç po e pres vdekjen”, thotë ai.

“Kam qejf hala me jetu por i lumi Allah qysh e ka shkru”, tha ai për RTV21.

“Në luftë kam qenë partizan, kam shkuar në Bosnje këmbë nëpër borë”, tregoi ai.

Maliqi në bazë të dokumentacionit që ka tashmë ka mbushur 100 vjet. Thotë se nuk përdor barna dhe preferon të bëjë ecje.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë