Loading…

Maliqi për sulmet ndaj Lajcak: Këtë shoqëri e ka kapë njëfarë paralize, s’po di as çka me mendu

  • 21/09/2023 | 22:01

Maliqi për sulmet ndaj Lajcak: Këtë shoqëri e ka kapë njëfarë paralize, s’po di as çka me mendu

Agon Maliqi, analist, ka folur në Presisng të T7 për dialogun Kosovë – Serbi.


Ai ka thënë se shoqërinë kosovare e ka kapur një “paralize”, duke komentuar sulmet virutale ndaj Miroslav Lajçakut, emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi.

Më tutje, Maliqi tha se dobësia më e madhe e Qeverisë Kurti “është paranoja”, sipas tij është krijuar bindja që “perëndimi po i bën keq Kosovën”.

Maliqi vazhdoi duke thënë se një mendësi e tillë po gëzon përkrahje të madhe në Kosovë, duke shtuar se “ndjehet pakicë”.

”Nuk e di ku është interesi i pushtetit dhe atyre që e mbështesin me thënë punët janë mirë, kjo është gënjeshtra më e madhe që mund të thuhet sot. Problemi fillon me sundimin e kësaj mendësie që dorën në zemër ka përkrahje të madhe në Kosovë. Në Kosovë sundon një mendësi e paranojës, kjo është dobësia më e madhe e kësaj elite politike, nëse e qeverive të kaluara ka qenë korrupsioni, sot është paranoja”, ka thënë Maliqi.

Teksa elaboronte situatën, Maliqi mori një shembull duke e përshkruar raportin e Kosovës me aletatët perëndimorë, tha është njëjtë sikur “kur referi në futboll jep penallti dhe futbollisti grindet me gjyqtarin se pse nuk e dha edhe karton të kuq për kundërshtarin”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë