Loading…

Mallkimi i Mason Mount quhet ‘Wembley’, gjashtë finale të humbura në tre vite

  • 14/05/2022 | 22:44

Mallkimi i Mason Mount quhet ‘Wembley’, gjashtë finale të humbura në tre vite

Do të duhet kohë që Mason Mount të harrojë finalen e Kupës FA të së shtunës kundër Liverpoolit.


Mesfushori anglez humbi penalltinë që përfundimisht i dha skuadrës së Jurgen Klopp Kupën FA 2021/22.

Kur Konstantinos Tsimikas shënoi goditjen e fundit, Mount duhet të ketë pyetur veten se çfarë kishte bërë gabim që e bëri Wembley ta urrente aq shumë.

Kjo finale e FA Cup është e gjashta në tre vjet që Mount humbet në stadiumin ikonik. E para erdhi kur i riu ishte i huazuar nga Chelsea në Derby County në Championship. Atje, ai arriti në finalen e play-off-it të promovimit, por Aston Villa mundi Derbin 2-1 në tempullin e futbollit.

Më pas në listën e të padëshiruarve ishte finalja e FA Cup 2020, të cilën ai e humbi 2-1 ndaj Arsenalit si lojtar i Chelseat.

Në vitin 2021, Mount humbi finalen e FA Cup në Wembley kundër Leicesterit, këtë herë 1-0, si dhe finalen e Kampionatit Evropian me Anglinë, në penallti kundër Italisë.

Këtë vit, në vitin 2022, ai ka humbur në Wembley në finalet e Carabao Cup dhe FA Cup, si nga Liverpool ashtu edhe nga të dyja në penallti.

Kjo e çon totalin e tij në gjashtë finale të luajtura në Wembley dhe gjashtë humbje.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë