Loading…

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror

  • 12/01/2021 | 18:16

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror

Në këtë broshurë shumë të njohur, njerëzit këshillohen të mbajnë gjashtë metra larg, të shmangin shtrëngimin e duarve dhe të dërgojnë vetëm një person për familje për të bërë blerjet, transmeton Gazeta Metro.


Ishte natë e vdekur në mes të nëntorit 1582. Një marinar hyri në bankën e të akuzuarve në portin e Alghero, Sardenja, dhe mori pamjen e qytetit për herë të fundit. Detari fatkeq mendohet të ketë mbërritur nga Marseja, 447 km përtej Detit Mesdhe.

Murtaja kishte ndezur atje për një vit – dhe duket se ai e kishte sjellë me vete. Ai tashmë ishte i çmendur dhe vuante nga ënjtjet karakteristike që shënuan sëmundjen, të njohur si bubo, në zonën e ijeve të tij.

E megjithatë, disi marinari arriti të kalonte rojet e murtajës, ose Morbers, puna e të cilëve ishte të ndalonte ata që kishin ndonjë simptomë. Ai e bëri atë në qytet. Brenda disa ditësh, ai kishte vdekur dhe një shpërthim kishte filluar.

Në këtë pikë, shumë nga njerëzit e Alghero ishin tashmë të dënuar. Bazuar në të dhënat zyrtare të asaj kohe, një historian i Shekullit të 18-të vlerësoi se epidemia çoi në 6,000 vdekje, duke lënë vetëm 150 njerëz të gjallë.

Në realitet, mendohet se epidemia vrau 60% të popullsisë së qytetit. Ekzagjerimi mund të ketë qenë një përpjekje e qeverisë së kohës për të shmangur taksat. Varre masive u hapën, disa prej të cilave mbeten edhe sot e kësaj dite – llogore të gjata të mbushura me kocka të deri në 30 njerëzve në të njëjtën kohë.

Së pari, qytetarët u këshilluan që të mos largoheshin nga shtëpitë e tyre ose të lëviznin nga njëra në tjetrën. Përgjatë këtyre linjave, Angelerio gjithashtu ndaloi të gjitha takimet, vallëzimet dhe argëtimet – dhe përcaktoi që vetëm një person për familje duhet të linte për të bërë pazaret, një rregull që duhet të jetë i njohur për shumë kufizime të pandemisë së sotme.

Bllokimet nuk ishin unike për Alghero-n. “Në Firence, për shembull, ata vendosën një karantinë totale të qytetit në pranverën e 1631”, thotë John Henderson, një profesor i historisë së Rilindjes Italiane në Birkbeck, Universiteti i Londrës. Dhe ashtu si sot, shkelja e rregullave ishte e zakonshme. //gazetametro.net

 

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë