Loading…

Maqedoni e Veriut: Kovaçevski pranon që zgjedhjet parlamentare të mbahen në maj

  • 20/11/2023 | 18:14

Maqedoni e Veriut: Kovaçevski pranon që zgjedhjet parlamentare të mbahen në maj

Për kryeministrin maqedonas Dimitar Kovaçevski është e pranueshme që zgjedhjet parlamentare të mbahen në maj të vitit të ardhshëm. Ai sot duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve gjatë vizitës së tij në Prilep tha për herë të parë se në maj ka hapësirë ​​të mjaftueshme për organizimin e zgjedhjeve.


Deri më tani, kryeministri tha se zgjedhjet parlamentare do të mbahen në mandatin e tyre të rregullt në qershor, ndërsa zgjedhjet presidenciale në prill.

“Mendoj se ka hapësirë ​​të mjaftueshme për organizimin e zgjedhjeve në maj dhe për qëndrimet përfundimtare të partive politike do të informojmë kur të arrihet një konsensus më i gjerë brenda Kuvendit, tha kryeministri Kovaçevski.

Burime të disa nga mediave brenda partisë në pushtet thonë se vlerësimet e partisë janë se gjatë ditëve në vijim do të arrihet marrëveshje mes partive, që zgjedhjet parlamentare të mbahen në fillim të majit, përkatësisht të jenë së bashku me raundin e dytë presidencial.

Kovaçevski beson se zgjedhjet do t’i fitojë koalicioni evropian i udhëhequr nga LSDM, rreth të cilit do të bashkohen disa parti.

“Mendoj se Aleanca ka kapacitet për të diskutuar tema të tilla dhe mendoj se mbi këtë bazë mund të diskutohet për koalicionet e ardhshme dhe performancat në zgjedhje, por le t’i lëmë diskutimet dhe organet zyrtare të partisë të marrin vendime për këtë”. Ne kemi një marrëveshje të qartë koalicioni me BDI-në e shpallur në vitin 2020, sigurisht që po diskutohen modalitetet me ta, por qëllimi për të arritur një koalicion evropian që do të udhëheqë një front të gjerë është gjëja kryesore që do të bashkojë partitë në zgjedhjet e ardhshme. “, tha Kovaçevski.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë