Loading…

Maqedonia thërret ambasadorin shqiptar: Jemi të shqetësuar se po ndërhyni në punët tona

  • 04/04/2017 | 17:35

Maqedonia thërret ambasadorin shqiptar: Jemi të shqetësuar se po ndërhyni në punët tona

Qëndrimet e kryeministrit Rama dhe ministrit Bushati per rëndësinë e dygjuhësisë në Maqedoni dhe për platformën e partive shqiptare, kanë shqetësuar Shkupin zyrtar.


Ministria e Jashtme thirri ambasadorin shqiptar në Maqedoni Fatos Reka, për te dhënë shpjegime.

Ministria e Jashtme ka theksuar se Shqipëria është përshirë në punët e brendshme të Maqedonisë dhe sipas saj, kjo cenon marrëdhëniet e mira mes dy vendeve dhe nxit retorikën ekstremiste.

Sipas deklaratës së kësaj ministrie, etiketimi i maqedonasve si sllavo-maqedonas, është përçmues dhe diskriminues. Vetë ambasadori Reka nuk ka dhënë shpjegime për takimin.

Tirana zyrtare kohët e fundit është akuzuar shpesh nga partia e ish-kryeministrit Gruevski dhe presidenti Ivanov se ka hartuar platformën shqiptare, e cila është dhe shkaku që kreu i shtetit nuk pranon të mandatojë Zoran Zaev për të krijuar qeverinë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë