Loading…

‘Marrëdhënie miqësore me Maqedoninë’: Sveçla njofton se nënshkroi ujdinë që mundëson pikat përbashkëta kufitare

  • 18/09/2023 | 16:58

‘Marrëdhënie miqësore me Maqedoninë’: Sveçla njofton se nënshkroi ujdinë që mundëson pikat përbashkëta kufitare

Nga sot, Republika e Kosovës dhe Republika e Maqedonisë së Veriut janë bërë me pika të përbashkëta të kalimit kufitar.


Pas marrëveshjes me Shqipërinë, Qeveria e Kosovës ka arritur që të njëjtën marrëveshje për “shkrirjen” e pikave kufitare në një të përbashkët ta realizojë edhe me Maqedoninë e Veriut.

Lajmin e bëri të ditur sot ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla.

“Duke marrë parasysh marrëdhëniet miqësore, bazuar në vlerat e barazisë dhe me qëllim të fuqizimit të bashkëpunimit rajonal, sot kam nënshkruar marrëveshjen e cila do të mundësojë themelimin e pikave të përbashkëta të kalimit kufitar me Republikën e Maqedonisë së Veriut, Han i Elezit – Bllacë dhe Glloboqicë-Jazhincë”, tha ministri Sveçla.

“Kjo marrëveshje ka për qëllim thjeshtimin e procedurave dhe lehtësimin e lëvizjes së qpersonave dhe automjeteve. Tani e tutje, qytetarët do të legjitimohen vetëm në njërën pikë kufitare”, tha Sveçla.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë