Loading…

Marrëdhëniet seksuale kanë përfitime të jashtëzakonshme: Studimet e reja e vërtetojnë këtë

  • 01/06/2023 | 21:11

Marrëdhëniet seksuale kanë përfitime të jashtëzakonshme: Studimet e reja e vërtetojnë këtë

Në një studim të fundit, profesionistët kanë zbuluar avantazhe të papritura shëndetësore që lidhen me aktivitetin e shpeshtë seksual, transmeton Gazeta Metro.


Këtu është një paraqitje e shkurtër e gjetjeve të jashtëzakonshme:

1. Rrit sistemin imunitar

Aktiviteti i rregullt seksual ka qenë i lidhur me nivele më të larta të antitrupave që mbrojnë kundër mikrobeve, viruseve dhe pushtuesve të tjerë, duke reduktuar potencialisht numrin e ditëve të sëmundjes.

2. Rrit libidon

Angazhimi në aktivitet seksual mund të përmirësojë epshin duke rritur lubrifikimin vaginal, rrjedhjen e gjakut dhe elasticitetin, duke çuar në përvoja më të këndshme dhe dëshirë të shtuar.

3. Përmirëson kontrollin e fshikëzës

Orgazmat gjatë seksit ndihmojnë në forcimin e muskujve të legenit, gjë që mund të zvogëlojë rrezikun e mosmbajtjes së urinës tek gratë, siç raporton Web Md.

4. Ul presionin e gjakut

Marrëdhënia seksuale, veçanërisht, është gjetur se ul presionin sistolik të gjakut, duke kontribuar potencialisht në një shëndet më të mirë kardiovaskular.

5. Redukton stresin dhe ngre humorin

Lirimi i hormoneve të endorfinës, oksitocinës dhe dopaminës gjatë seksit mund të lehtësojë stresin, ankthin dhe depresionin, duke rritur mirëqenien e përgjithshme mendore.

6. Ofron lehtësim dhimbjeje

Aktiviteti seksual shkakton lirimin e endorfinës, të cilat veprojnë si qetësues natyral kundër dhimbjeve dhe mund të lehtësojnë përkohësisht dhimbjet e kokës, dhimbjet menstruale dhe dhimbjet kronike.

Këto gjetje befasuese sugjerojnë se një jetë seksuale e plotë mund të kontribuojë në një mënyrë jetese më të shëndetshme dhe më të lumtur./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë