Loading…

Marrëveshja e gjelbër me BE’në këndell ‘Kosovën B’

  • 10/02/2020 | 08:02

Marrëveshja e gjelbër me BE’në këndell ‘Kosovën B’

Marrëveshje kjo që do të ndikojë në përmirësmin e cilësisë së ajrit.


Kosova ka nënshkruar marrëveshjen e gjelbër me Bashkimin Evropian për rinovimin e termocentralit “Kosova B”, ndërrimin e elektrofiltrave dhe reduktimin e pluhurit dhe DENOX-it, në vlerë prej 76.4 milionë eurosh.

Kjo marrëveshje thuhet se do të ndikojë në përmirësimin e cilësisë së ajrit në vend, shkruan Zëri.

Ambientalistë të ndryshëm vit pas viti kanë akuzuar KEK-un për cilësinë e lartë të ajrit të ndotur në vend, cilësi e cila është vlerësuar tejet e rrezikshme për shëndetin e qytetarëve.

Derisa cilësia e ajrit të ndotur në vend po vazhdon të jetë e lartë, Kosova ka lidhur një marrëveshje të rëndësishme me BE-në.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë