Loading…

‘Marrëveshja është e pamjaftueshme’, ‘barrë për Kosovën’, qëndrimet e dy partive opozitare për Marrëveshjen e Ohrit

  • 22/03/2023 | 08:50

‘Marrëveshja është e pamjaftueshme’, ‘barrë për Kosovën’, qëndrimet e dy partive opozitare për Marrëveshjen e Ohrit

Më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut, Kosova dhe Serbia u pajtuan për planin e zbatimit të Propozimit evropian.


Marrëveshja e Ohrit ndonëse nuk u nënshkrua ajo u tha është bërë ligjërisht e detyrueshme në momentin kur Bashkimi Evropian doli me njoftimin.

Por, Marrëveshja e Ohrit nuk e ka përkrahjen e opozitës në Kosovë, gjegjësisht të dy partive më të mëdha opozitare.

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi një ditë më parë në takimin me ambasadorin e Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomaz Szunyog ka folur për këtë marrëveshje.

Ai bëri të ditur se edhe ambasadorit Szunyog ia ka përsëritur qëndrimin e tij dhe të PDK-së në lidhje me këtë marrëveshje, e cila sipas tij është e pamjaftueshme dhe mundësi të humbur për të përmbyllur konfliktin e ngrirë prej dekadash me Serbinë.

Kjo marrëveshje është rezultat i gabimeve të vazhdueshme të kryeministrit Kurti dhe nuk i arrin qëllimet tona shtetërore e qytetare.

Bashkë diskutuam edhe për procesin e reformës zgjedhore, i cili është duke u përmbyllur me sukses, si dhe për punën tonë si Grup Parlamentar në Kuvendin e Kosovës. Ambasadorin Szunyog e falënderova për angazhimin e Bashkimit Evropian për të lehtësuar dhe ndihmuar proceset me rëndësi në Republikën e Kosovës”, shkruan Krasniqi.

E për marrëveshjen ka folur një ditë më parë edhe kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku.

Ai njoftoi se në mbledhjen e sotme të Kryesisë së partisë kanë diskutuar për zhvillimet e fundit që kanë të bëjnë me dialogun Kosovë-Serbi, gjersa theksoi se në procesin e dialogut janë bërë lëshime të mëdha nga pala kosovare.

“Sot, mbajtëm mbledhjen e radhës së Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës. Diskutuam për zhvillimet e fundit politike në vend, me theks të veçantë mbi temën e dialogut dhe lëshimet e mëdha të bëra në këtë proces”, ka shkruar Abdixhiku, përcjell Telegrafi.

Sipas tij, këto lëshime, përveç se humbje e një mundësie për avancim substancial të pozicionit shtetar të Kosovës, tashmë po shndërrohen dhe në kushte obligative integruese për vendin tonë; adaptimi me të cilat do të jetë sa i pashmangshëm aq edhe sfidues.

Ndryshe, të dy partitë opozitare janë shprehur kundër kësaj marrëveshje. Ndërkaq, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka përkrahur Propozimin evropian për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë