Loading…

Marrja e këtij suplementi të zakonshëm mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

  • 30/11/2021 | 09:13

Marrja e këtij suplementi të zakonshëm mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Të kesh kocka të dobëta është një shqetësim i madh ndërsa plakemi. Një rënie ose një hap i gabuar mund të thyejë lehtësisht një kockë të brishtë dhe koha e rikuperimit bëhet më e gjatë me moshën.


Për të shmangur këtë ngjarje të frikshme, shumë njerëz përpiqen të marrin kalcium për të siguruar që kockat e tyre të qëndrojnë të forta dhe fleksibël.

Por rezulton, për shkak të efekteve të tyre anësore negative, këto suplemente mund të mos jenë zgjidhja më e mirë. Hulumtimet tregojnë se suplementet e kalciumit mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe ngjarjeve kardiovaskulare, si sulmi në zemër.

Hulumtimi mbi suplementet e kalciumit

Me kalimin e viteve, studime të shumta kanë treguar se pilulat e kalciumit nuk janë të gjitha ato që duhen marrë. Në një raport të botuar në Boston Medical Journal , për shembull, studiuesit kryen një analizë të thellë të 11 studimeve të kalciumit. Kur krahasuan të gjithë informacionin, ata zbuluan se 5.8 për qind e pjesëmarrësve që morën një suplement vuanin nga një problem kardiovaskular, si një atak në zemër ose një goditje në tru. Rreth 5.5 pjesëmarrës në një placebo vuajtën gjithashtu nga një atak në zemër ose një goditje në tru. Ky dallim mund të duket i vogël. Megjithatë, hulumtimi tregoi gjithashtu se njerëzit që marrin suplementin kanë 30 për qind më shumë gjasa të zhvillojnë sëmundje kardiovaskulare.

Një studim më i fundit nga Journal of the American Heart Association zbuloi se suplementet e kalciumit rrisin rrezikun e një problemi kardiovaskular të shkaktuar nga arteriet e bllokuara. Interesante, hulumtimi tregoi gjithashtu se ngrënia e një diete të lartë me kalcium pa suplemente ul rrezikun e “incidencës së aterosklerozës”.

Kjo është një ngjarje si një  atak në zemër, goditje në tru, aneurizëm ose mpiksje gjaku të  shkaktuar nga ateroskleroza (një trashje dhe ngurtësim i arterieve). Përveç kësaj, gratë që morën pjesë në studim kishin një konsum më të lartë të kalciumit sesa burrat, gjë që sugjeron se ato ishin më të shqetësuara për marrjen e mjaftueshëm të kalciumit.

Shkencëtarët thanë për Washington Post se besojnë se trupi metabolizon suplementet e kalciumit ndryshe në krahasim me kalciumin nga ushqimi. Ata teorizojnë se kalciumi në suplemente nuk arrin kurrë te kockat. Në vend të kësaj, mund të grumbullohet në indet e buta dhe muskujt si zemra.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë