Loading…

Maskat e karnavaleve të botës, të punuara nga dora e shqiptarëve

  • 26/02/2020 | 16:35

Maskat e karnavaleve të botës, të punuara nga dora e shqiptarëve

Në një studio të qetë në veri të Shqipërisë, artistët pikturojnë, zbukurojnë me delikatesë dhjetëra mijëra maska ​​veneciane që u dërguan nëpër botë kanë qenë duke u dhuruar për sezonin e karnavaleve, transmeton Gazeta Metro.


Rreth 50 staf punojnë me dorë artizanale pjesët e një lloji nga fabrika e tyre në liqenin e Shkodrës, i cili eksporton deri në 30,000 maska ​​në të gjithë globin çdo vit.

“Në fillim çdo (maskë) është një mister, ju duhet të jeni të durueshëm për ta bërë atë, por nuk mund të prisni të shihni produktin përfundimtar,” shpjegoi Nora Gjonaj, një artiste 41-vjeçare që ka punuar në fabrikën e Maskave Veneciane të Artit për dy dekada.

Maska variojnë nga veshjet relativisht të thjeshta për sytë e deri të pjesët e kokës zbukuruese, me kosto që shkojnë nga 20 euro deri në 1.500 euro (21 në 1.620 dollarë).

Ndërsa shumica e maskave janë të destinuara për tregun e Venecias, karnavali i cili u anulua papritmas këtë vit mes një shpërthimi të koronavirusit – të tjerët dërgohen në rreth 40 vende të tjera, përfshirë Francën, SH.B.A., Britaninë e Madhe dhe Australinë.

Kompania gjithashtu merr porosi gjatë gjithë vitit nga ata që marrin pjesë në top karanvalet e botës, si dhe nga kineastët dhe prodhuesit e teatrit që kërkojnë kostume.

Nicole Kidman dhe Tom Cruise, për shembull, mbanin veshur dy nga maskat e studios në filmin Stanley Kubrick të vitit 1999 “Eyes Wide Shut”.

Studio u themelua në vitin 1997 nga Edmond Angoni, një shqiptar 64-vjeçar që punonte në Itali para se të kthehej në shtëpi për të hapur dyqanin e tij.

“Çdo maskë ka bukurinë, magjinë dhe misterin e vet,” i tha ai AFP.

“Ne i kushtojmë shumë vëmendje anës artistike të maskave, duke i trajtuar ato me pasion dhe dashuri si vepra arti”, tha ai./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë