Loading…

Matoshi: Le ta harron dikush në Prishtinë se në Leposavic mundet me qeverisë VV’ja

  • 07/12/2022 | 07:55

Matoshi: Le ta harron dikush në Prishtinë se në Leposavic mundet me qeverisë VV’ja

Halil Matoshi ka thënë se në komunën e Zubin Potokut e atë të Leposaviqit nuk mund të qeverisë asnjë subjekt politik shqiptarë, përveç qytetarëve të asaj pjese.


Sipas Matoshit, kjo e drejtë edhe është e garantuar në procesin e Vjenës, në kohën kur Kosova fitoi pavarësinë e saj.

“Le te harron dikush në Prishtinë se mundet me sundu në Leposaviq me qeverisë VV-ja, sepse rendi kushtetues i Kosovës, nuk e lejon këtë gjë. Ne e kemi marrë pavarësinë e Kosovës në procesin e Vjenës sin ë këmbim për të drejtat shtesë. Askush s’ka me të leju që në Zubin Potok e Leposaviq me qeverisë ti. Por, kanë me qeverisë qytetarët e Kosovëës që jetopjnë atje, edhe ky do të jetë ligj”, tha Matoshi në Politiko.

Matoshi ka vlerësuar se zgjedhjet në komunat me shumicë serbe, duhet të shtyhen para se të ndodh ndonjë tragjedi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë