Loading…

Mbajti të fshehta taksat sa ishte president: Tani dokumentet e Trump përfundojnë në duart e prokurorit

  • 23/02/2021 | 15:05

Mbajti të fshehta taksat sa ishte president: Tani dokumentet e Trump përfundojnë në duart e prokurorit

Donald Trump, i cili arriti të mbante sekret deklaratat e tij tatimore gjatë gjithë kohës që ishte në Shtëpinë e Bardhë, tani do i ketë në duart e një prokurori të Nju Jorkut, transmeton Gazeta Metro.


Prokurori i Qarkut në Manhattan Cyrus Vance Jr thirri firmën e kontabilitetit të Trump për tetë vjet regjistrime në 2019, por presidenti i atëhershëm e çoi çështjen në Gjykatën e Lartë të SHBA, dy herë. Të hënën, gjykatësit papritur refuzuan ofertën përfundimtare të Trump për të bllokuar Vance, një demokrat.

Refuzimi i Trump për të lëshuar taksat e tij gjatë fushatës 2016, duke pretenduar në mënyrë të gabuar se nuk mundej sepse ishte nën kontroll, shënoi një prishje me çdo kandidat presidencial të katër dekadave të fundit. Sapo ishte në detyrë, ai luftoi për t’i mbajtur të fshehta, duke sfiduar kompetencat mbikëqyrëse të komiteteve të taksave të Dhomës së Përfaqësuesve që më parë ishte kuptuar që kishin fuqinë për të shqyrtuar kthimin e çdo tatimpaguesi. Kongresi ende nuk ka taksat e Trump.

Shumë detaje të taksave të Trump janë shfaqur, veçanërisht në Neë York Times vjeshtën e kaluar, por Vance do të marrë kthimet si pjesë e një hetimi penal që shfaqet si një nga kërcënimet më të mëdha ligjore me të cilat përballet ish-presidenti dhe kompania e tij, Organizata Trump Inc./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë