Loading…

Mbappe apo Haaland: Ja cili ka statistika më të mira

  • 02/02/2023 | 09:53

Mbappe apo Haaland: Ja cili ka statistika më të mira

Kylian Mbappe dhe Erling Haaland konsiderohen të jenë yjet e ardhshëm të futbollit botëror.


Pyetja se kush është më i mirë mes Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos ka qenë tema më e nxehtë e debatit mes tifozëve në botën e futbollit për afro dy dekada. Dy legjendat mburren me statistika të jashtëzakonshme si në futbollin klub, ashtu edhe në atë ndërkombëtar dhe janë ende të fortë në mesin e të tridhjetave të tyre.

Në mesin e lojtarëve më të rinj, ka jo pak emra që tashmë janë vendosur si yje. Midis tyre, dy më të profilit janë padyshim Kylian Mbappe i Francës dhe Erling Haaland i Norvegjisë dhe mund të thuhet me siguri se Mbappe dhe Haaland aktualisht po konkurrojnë për t’u vendosur si superylli i ardhshëm i futbollit botëror.

Pra, kush ka saktësisht statistika më të mira mes Kylian Mbappe dhe Erling Haaland për momentin dhe cili lojtar mund të bëhet “dhia” e ardhshme?

Këtu janë disa statistika:

Gola për klube

Kylian Mbappe – 222

Erling Haaland – 166

Të dy yjet e nisën karrierën e tyre të lartë gjatë sezonit 2015/16. Mbappe luajti për Monacon në Ligue 1 dhe Haaland luajti për skuadrën norvegjeze Bryne.

Sezoni me golashënuesit më të mirë të sulmuesit francez ishte sezoni 2021/22, ku ai shënoi 46 gola për gjigantët e Ligue 1, PSG.

Shënimi më i mirë i Haaland ishte në sezonin 2019/20, kur ai shënoi gjithsej 44 gola për RB Salzburg dhe Dortmundin.

Asistime për klube

Kylian Mbappe – 110

Erling Haaland – 39

Mbappe edhe një herë gëzon një avantazh të qartë ndaj Haalandit në numrin e asistimeve të dhëna në futbollin e klubeve në karrierën e tij deri më sot. Francezi ka dhënë mbi 100 asistime në tetë sezone deri më tani.

Ylli i PSG-së dha më shumë asistime, 26, në sezonin 2021/22, ndërsa sulmuesi norvegjez dha 12 në sezonin 2020/21, më së shumti asistime në një sezon të vetëm deri më tani.

Gola dhe ndeshje ndërkombëtare

Mbappe – 66 ndeshje – 23 gola

Haaland – 36 ndeshhe – 21 gola

Mbappe bëri debutimin e tij ndërkombëtar në vitin 2017 për Francën dhe shijoi padyshim kulmin e karrierës së tij një vit më vonë, kur udhëhoqi Les Bleus drejt lavdisë së Kupës së Botës.

Haaland, nga ana tjetër, bëri debutimin e tij ndërkombëtar në vitin 2019, por ende nuk ka marrë një shans për të shkëlqyer në një turne të madh, shkruan Goal, transmeton Klankosova.tv.

Trofe për klube

Tituj të ligave

Mbappe – 5

Haaland – 2

Kompeticione për kupa

Mbappe – 7

Haaland – 2

Kylian Mbappe ka fituar pesë tituj të ligës dhe shtatë gara të mëdha me eliminim direkt në karrierën e tij deri më tani. Nga pesë titujt e ligës, katër erdhën me PSG-në dhe një me Monacon.

Haaland ka fituar dy tituj të ligës dhe dy gara të mëdha kupa. Titujt e ligës që Haaland fitoi ishin në Austri me Red Bull Salzburg.

Trofe ndërkombëtarë

Kupa të Botës

Mbappe – 1

Haaland – 0

UEFA Nations League

Mbappe – 1

Haaland – 0

Mbappe luan për një kombëtare shumë më të fortë në Francë kur krahasohet me Haalandin që luan për Norvegjinë.

Lojtari i PSG-së ka fituar tashmë dy trofe të mëdhenj ndërkombëtarë në karrierën e tij deri më tani. Ai ndihmoi Francën të fitonte Kupën e Botës në 2018 dhe UEFA Nations League në sezonin 2020-21.

Haaland, nga ana tjetër, ende nuk ka fituar një garë ndërkombëtare me kombëtaren e tij.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë