Loading…

Mbështetësit e një personi të burgosur shënjestrojnë shtëpinë e presidentes greke

  • 23/02/2021 | 15:40

Mbështetësit e një personi të burgosur shënjestrojnë shtëpinë e presidentes greke

Mbështetësit e një personi të armatosur të burgosur nga një grup i armatosur i ekstremit të majtë i cili është në grevë urie dhe me shëndet të dobët, dolën për të protestuar jashtë shtëpisë së presidentit grek, transmeton Gazeta Metro.


Qeveria dënoi aksionin në shtëpinë e Presidentes Katerina Sakellaropoulou, ku protestuesit shpërndanë fletëpalosje. Asnjë arrestim nuk u raportua.

Dimitris Koufodinas, 63 vjeç, po vuan 11 burgime të përjetshme për vrasje, grabitje me armë dhe përdorim të armëve të zjarrit dhe eksplozivëve si një anëtar kryesor i grupit militant më 17 nëntor, anëtarët e të cilit qëndruan të lirë për dekada deri në një sulm me bombë në 2002.

Koufodinas ka qenë në grevë urie për më shumë se gjashtë javë pasi qeveria e qendrës së djathtë drejtoi ndryshimet e fundit legjislative në ligjet anti-terrorizëm, duke i dhënë fund fushave të tij dhe të qëndrojë në një burg rurale me siguri të ulët.

Koufodinas argumenton se transferimi i tij në dhjetor në një burg të sigurisë së lartë në Greqinë qendrore ishte i paligjshëm dhe po kërkon të kthehet në burgun e Athinës ku ai kishte kaluar shumicën e dënimit të tij deri më tani.

Mbështetësit e tij kanë organizuar protesta të shumta duke përfshirë një sulm me bombë zjarri në hyrje të një stacioni televiziv privat dhe vandalizimin e hyrjes së një ndërtese të përdorur si zyrë private nga ministri i arsimit i Greqisë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë