Loading…

Mbi 1 milion euro dëme nga breshëri në Rahovec (Dokument)

  • 07/06/2017 | 13:29

Mbi 1 milion euro dëme nga breshëri në Rahovec (Dokument)

Shkalla e dëmit të shkaktuar nuk ka qenë e njëjtë në tërë zonën e prekur.


Komisioni i formuar nga ana e Kryetarit të Komunës së Rahovecit Idriz Vehapi për vlerësimin e dëmeve të shkaktuara në kulturat bujqësore nga breshëri i datës 23 maj 2017, ka dalë me raport zyrtar për dëmet e shkaktuara, dhe sipas këtij komisioni dëmet janë në vlerë prej 1 milion e 160,754.80 euro.

Anëtarët e komisionit fillimisht kanë vizituar zonat e atakuara nga breshëri për të parë shkallën e dëmit të shkaktuar dhe në cilat kulturat bujqësore është shkaktuar demi. Përmes programit qe posedon Departamenti i Vreshtarisë dhe i Verërave ne Rahovec është përgatitur harta, nga e cila është nxjerr sipërfaqja e vreshtave të prekura nga breshëri, numri i vreshtave dhe kultivarët e rrushit.

Gjithashtu përmes programit të LPS-së, të gjithë fermerët të cilët kane aplikuar për subvencionimin e kulturave bujqësore të cilat kultivohen në këtë zone të prekur nga breshëri, është nxjerr sipërfaqe dhe kultura të dëmtuara.
Shkalla e dëmit të shkaktuar nuk ka qenë e njëjtë në tërë zonën e prekur dhe varësisht sipas kulturave kjo shkallë ndryshon. Në tabelën e mëposhtme do të paraqesim përqindje e demit të shkaktuar dhe vlerën për secilën kulture bujqësore dhe vlerën totale të dëmit nga breshëri.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë