Loading…

Mbi 1000 të vdekur deri tani në tërmetin prej 6.1 shkallësh në Afganistan

  • 22/06/2022 | 16:53

Mbi 1000 të vdekur deri tani në tërmetin prej 6.1 shkallësh në Afganistan

Sipas raporteve viktimat nga tërmeti në lindje të Afganistanit kanë shkuar në 1 mijë sipas zyrtarëve lokalë të provincës Paktika. Të plagosur besohet të jenë rreth 1500 deri tani, transmeton Gazeta Metro.


Ky numër mund të shkojë edhe më lartë pasi shumë familje janë humbur i ka thënë agjencisë së lajmeve Reuters zyrtari afgan për informim Mohammad Amin Hozaifa.

Tërmeti që ra të mërkurën ishte më vdekjeprurësi që nga 2002’ta.  Goditja ishte rreth kilometra nga qyteti juglindor Khost, afër kufirit me Pakistanit sipas agjencisë gjeologjike amerikane US Geological Survey (USGC).

Shumica e të vdekurve të konfirmuar janë në provincën lindore të Paktika, ku rreth 255 njerëz kanë vdekur si pasojë me mbi 200 të plagosur. Në provincën e Khost, 25 janë të vdekur dhe 90 janë të shtrirë në spital.

Operacionet emergjente të shpëtimit do të jenë vështirë për islamistët Talibanë që pushtuan Afganistanin vitin e kaluar. Ata nuk kanë qasje në shumicën e agjencive ndërkombëtare për shkak të sanksioneve./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë