Loading…

Mbi 12 mijë raste aktive me virusin korona në Kosovë

  • 22/01/2022 | 08:10

Mbi 12 mijë raste aktive me virusin korona në Kosovë

Krahas rritjes së numrit të rasteve pozitive me COVID-19, është rritur edhe numri i rasteve aktive në Kosovë.


Aktualisht në vend janë 12 mijë e 396 raste aktive me koronavirus.

Vetëm në Prishtinë janë 5 mijë e 10 raste aktive, ndërsa në Mitrovicë janë 1 mijë e 105 raste aktive me këtë virus. E treta për nga numri i rasteve aktive është Peja me 790 raste.

Në raportin e fundit Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) ka njoftuar për një vdekje dhe 2 mijë e 943 raste të reja pozitive me COVID-19.

Shkak i rritjes së numrit të rasteve pozitive, Qeveria e Kosovës të premten miratoi vendimi për masat e përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 sipas vlerësimit të situatës epidemiologjike në vend nga Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me Institutin e Shëndetësisë Publike. Masat e miratuara hyjnë në fuqi sot dhe vlejnë deri më 4 shkurt 2022.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë