Loading…

Mbi 830 milje mbi Tokë, satelit do të lëshohet sot për të vezhguar mbi nivelet globale të detit

  • 21/11/2020 | 16:56

Mbi 830 milje mbi Tokë, satelit do të lëshohet sot për të vezhguar mbi nivelet globale të detit

Sateliti Sentinel-6 Michael Freilich pritet të lëshohet të Shtunën si gjenerata e ardhshme e anijeve kozmike që vëzhgojnë nivelet e detit të planetit tonë.Ndërmarrja e përbashkët midis NASA dhe Agjencisë Evropiane të Hapësirës do të nisë nga Baza e Forcave Ajrore Vandenberg në Kaliforni më 21 nëntor në orën 12:17 pasdite. Transmeton Gazeta Metro


Një transmetim i drejtpërdrejtë i nisjes do të jetë në dispozicion për t’u parë në faqen e internetit të NASA-s. Sateliti do të nisë të shtunën me një raketë SpaceX Falcon 9.

Pasi të jetë në orbitë, sateliti me madhësi kamioni do të gjurmojë nivelin global të detit për pesë vite e gjysmë nga 830 milje mbi sipërfaqen e Tokës.
Përmbytjet nga ngritja e nivelit të detit mund t’i kushtojnë planetit tonë 14.2 trilionë dollarë, thotë studimi.

Për 30 vjet, satelitët kanë ndihmuar në monitorimin e nivelit të detit të Tokës. Ky satelit është i fundit në atë seri, por do të mbledhë të dhënat më të sakta mbi nivelin global të detit dhe mënyrën se si zhvendoset në përgjigje të ndryshimit të klimës.

Sentinel-6 ka një rezolucion më të lartë për mbledhjen e matjeve, që do të thotë se mund të gjurmojë si tipare të mëdha, si Gulf Stream, ashtu edhe veçori më të vogla të tilla si variacionet e vijës bregdetare.

Sateliti do të mbledhë të dhëna që mund të përdoren për të përmirësuar parashikimin e motit, gjurmimin e uraganeve dhe modelet e klimës, si lagështia dhe temperatura atmosferike. Shkencëtarët gjithashtu mund të përdorin të dhënat për të parashikuar zonat ku vijat bregdetare mund të zhvendosen.
Ky është një mision me dy drejtime dhe sateliti ka një binjak, Sentinel-6B, i cili do të nisët në vitin 2025. Së bashku, satelitët binjakë do të mbajnë traditën e monitorimit të vazhdueshëm të ngritjes së nivelit të detit në një dekadë të katërt.

“Ky mision është një partneritet global që kërkohet për të studiuar planetin tonë sepse na përket të gjithëve ne,” tha Thomas Zurbuchen, administrator i asociuar për Drejtorinë e Misionit Shkencor të NASA-s, gjatë një konference shtypi të Premten.
“Për të kuptuar se çfarë do të thotë ndryshimi i klimës për njerëzimin, shkenca duhet të marrë një vështrim të gjatë. Ky mision është një ndjekje e 30 viteve të matjeve të pandërprera nga anijet kozmike që kanë rrethuar Tokën. Ne do të kemi një dekadë tjetër të matjeve kritike nga ajo perspektivë. Gjithashtu ne e bëjmë këtë si një bashkësi ndërkombëtare dhe kjo na bën më të fortë “. Transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë