Loading…

Mbi gjysmë milioni njerëz të vdekur nga koronavirusi në botë

  • 30/06/2020 | 13:26

Mbi gjysmë milioni njerëz të vdekur nga koronavirusi në botë

Numri i viktimave nga sëmundja që shkakton koronavirusi, Covid-19, në botë ka kaluar 500,000, ndërsa numri i të infektuarve është tashmë mbi 10 milionë.


Shifrat e fundit nga Universiteti Johns Hopkins, me seli në SHBA, vijnë pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi të dielën për rekord të ri ditor të numrit të të infektuarve: mbi 189,000 në 24 orë.

Në SHBA, ku janë regjistruar rreth një e katërta e viktimave në gjithë botën, disa shtete kanë rikthyer masat kufizuese, në përpjekje për të penguar përhapjen e sëmundjes.

Kalifornia urdhëroi baret në Llos Angjelles dhe në gjashtë qarqe të tjera të mbyllen, për shkak të rritjes së numrit të rasteve.

Ky shtet tashmë ka lëshuar urdhrin e qëndrimit në shtëpi për disa zona, ndërsa San Francisko ka shpallur “pauzë” në rihapjen e ekonomisë.

Në Florida, guvernatori Ron DeSantis tha se do të mbyllë disa plazhe për të shmangur përhapjen e mëtejshme të koronavirusit. DeSantis tha se ndërveprimet e të rinjve po rrisin numrin e të prekurve.

“Kujdesi u hodh në erë dhe jemi ku jemi”, tha ai.

Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, tha se në shtetin e tij ka pasur rritje të shpejtë të numrit të rasteve prejse bizneset kanë nisur të rihapen në muajin maj.

“Covid-19 ka marrë një kthesë shumë të shpejtë dhe shumë të rrezikshme në Teksas gjatë javëve të fundit”, tha Abbott.

Ai urdhëroi mbylljen e bareve dhe kufizoi punën e restoranteve, pasi autoritetet në Teksas konfirmuan rekord të të infektuarve me koronavirus më 26 qershor: mbi 5,900.

Disa vende të tjera po ashtu po shqyrtojnë të vendosin kufizime për të luftuar shpërthimet e reja.

Në mesin e tyre është Koreja e Jugut, ku Qendra për Kontrollimin dhe Parandalimin e Sëmundjeve raportoi të hënën për 42 raste të reja.

Zyrtarët shëndetësorë po përpiqen t’i gjurmojnë transmetimet, gjë që, sipas tyre, është kyçe për të ndaluar shpërthimet.

Ministri jug-korean i Shëndetësisë, Park Neung-hoo, tha se qeveria është e gatshme të zbatojë masa më të fuqishme për distancimin fizik, nëse epidemia vazhdon të rritet.

Qeveria britanike paralajmëroi se mund të izolojë qytetin Llastër, për shkak të rritjes së numrit të rasteve atje, por tha se planifikon të rihapë restorantet dhe parukeritë më 4 korrik.

Numri i të infektuarve po rritet edhe në Indi, ku më 27 qershor atutoritetet kanë regjistruar 18,500 raste të reja dhe 385 viktima.

Numri total i të infektuarve atje është 509,000; prej tyre, mbi 15,600 kanë vdekur.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë