Loading…

Mbretëresha Elizabetë II mund ta lërë fronin shumë shpejtë: Kjo është arsyeja

  • 03/12/2019 | 13:01

Mbretëresha Elizabetë II mund ta lërë fronin shumë shpejtë: Kjo është arsyeja

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeta II, mund ta dorëzojë detyrën e saj brenda 18 muajve pasi që ajo pritet të mbushë 95 vjeç, transmeton Gazeta Metro.


Mediumi i njohur anglez, Daily Mail në një raport të publikuar së fundi thotë se Mbretëresha Elizabetë II që njihet si një prej figurave më të mëdha në Europë, në 2021 mbushë 95 vjeç.

Kjo mund të ndodhë pasi që burri i saj, Princi Philip u largua nga jeta publike kur ai ishte 95 vjeç, që do të thotë se mund të jetë një precedent.

Ndryshe, Monarkia Britanike nuk është i vetmi institucion mbretëror në Europë – Norvegjia, Spanja dhe Holanda gjithashtu kanë shtëpië e tyre mbretërore përkatëse, megjithatë roli global i Mbretërisë së Bashkuar është pasi që mbretëresha njihet nga e gjitha bota.

Se a do të ndalojë hapin Mbretëresha, kjo pritet të shihet në muajt në vijim, por vlen të theksohet se ajo është shumë e rëndësishme në Mbretëri.

Fronin pas saj pritet ta marrë Princi Charles, i cili është djali i Mbretëreshës./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë