Loading…

Mbretëria e Bashkuar zbulon revolucionin rural ndërsa kombi përgatitet për fundin e subvencioneve të BE-së

  • 30/11/2020 | 18:05

Mbretëria e Bashkuar zbulon revolucionin rural ndërsa kombi përgatitet për fundin e subvencioneve të BE-së

Sekretari i mjedisit George Eustice ka prezantuar planin e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për një revolucion rurale, ndërsa kombi përgatitet që subvencionet e fermave të BE-së të hiqen gradualisht kur të përfundojë periudha e tranzicionit, Brexit. Transmeton Gazeta Metro


Propozimi, për të cilin qeveria thotë se do të shënojë ndryshimin më të rëndësishëm në bujqësi dhe menaxhim të tokës në 50 vjet, është projektuar të jetë një udhërrëfyes për Mbretëri të Bashkuar pas Brexit, pasi lëviz drejt një bujqësie më të qëndrueshme nga 2021. Propozimi i qeverisë pason miratimin e Projektligjit të Bujqësisë disa javë më parë, i cili synon t’u sigurojë fermerëve mjetet dhe stimujt për të bërë zgjedhje pozitive mjedisore dhe të lulëzojnë jashtë BE-së.

Duke njoftuar planin, Eustice tha: “Ne duam të mbështesim zgjedhjet që marrin fermerët dhe menaxherët e tokave. Nëse punojmë së bashku për ta arritur këtë të drejtë, atëherë një dekadë nga tani pjesa tjetër e botës do të dëshirojë të ndjekë shembullin tonë.”

Skema aktuale e mbështetur nga BE u jep fermerëve fonde bazuar në sasinë e tokës që ata punojnë. Sistemi i ri i qeverisë në Mbretërinë e Bashkuar, i quajtur Menaxhimi i Tokës Mjedisore, do të shpërblejë fermerët nëse parandalojnë përmbytjet, ndihmon peisazhet të rikuperohen duke mbjellë pyje të reja dhe për të përmirësuar mirëqenien e botës së egër, si pjesë e një lëvizjeje për të përmirësuar mjedisin e vendit.

Në mënyrë që të mbështesë çdo fermer që kundërshton ndryshimin e financimit, lëvizja do të bëhet në faza, duke përgjysmuar subvencionet e vjetra deri në vitin 2024 dhe duke i hequr ato deri në vitin 2028. Çdo fermeri që dëshiron të dalë në pension në vend që të pranojë sistemin e ri do t’i jepet opsioni për pranimin e një pagese të pensionit. Transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë