Loading…

Mbreti i Tajlandës ia bllokon rrugët motrës së tij, për tu bërë Kryeministre e ardhshme

  • 10/02/2019 | 13:11

Mbreti i Tajlandës ia bllokon rrugët motrës së tij, për tu bërë Kryeministre e ardhshme

Oferta e Princeshës Ubolratana Mahidol për tu bërë Kryeministre e ardhshëshme e Tajlandës është bllokuar nga vëllau i saj, mbreti, transmeton Gazeta Metro


Vendimi i saj i menjëhershëm për të qëndruar me partinë e Raksa të Tajlandës u shemb kur mbreti Maha Vajiralongkorn e ndaloi atë nga drejtimi.

Dje znj.Ubolratana (67) i falenderoi njerëzit që i dhanë asaj mbështetje dhe kurajo

Pas shpalljes së saj origjinale, mbreti kishte lëshuar një deklaratë nga pallati i cili deklaroi se mbretërorët  ‘ekzistojnë në një status mbi politikën’, përcjell Gazeta Metro.

Partia Tajlandeze ‘Raksa Chart’ drejtohet nga klani politik Shinawatra

Familja mbretërore tajlandeze, një institucion i respektuar i mbrojtur nga kritikat nga një ligj i ashpër shpifës, tradicionalisht është parë si fraksion politik, edhe pse rojet kanë ndërhyrë në momente të krizës politike.

Zgjedhjet e ardhshme janë gjedhjet e para që kur Kryeministri i tanishëm, gjenerali i ushtrisë, Prayut Chan-o-cha, e mori pushtetin  në vitin 2014 një grusht shteti ushtarak.

Z. Prayut përmbysi qeverinë demokratike të Yingluck Shinaëatra, motrës më të vogël të ish-kryeministrit Thaksin Shinawatra./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë