Loading…

Mbrojtja e Tajvanit i bën raketat gati: 27 avionë kinezë janë futur në hapësirën tonë ajrore

  • 03/08/2022 | 19:08

Mbrojtja e Tajvanit i bën raketat gati: 27 avionë kinezë janë futur në hapësirën tonë ajrore

Prej disa ditësh qytetarët e Tajvanit janë të frikësuar nga ndonjë pushtim i mundshëm nga ana e Kinës. Ndërkohë që gjatë ditës së mërkurë 27 avionë luftarakë kinezë kanë kaluar vijën mbrojtëse të Tajvanit, duke rritur edhe më shumë tensionet mes dy vendeve.


Sipas autoriteteve të Mbrojtjes së Tajvanit 27 avionësh luftarakë – duke përfshirë 16 avionë Su-30 – kaluan në zonë, ndërsa Taipei rriti mbrojtjen e tij pasi vizita e Nancy Pelosi zemëroi Pekinin.

Në rritjen e fundit të tensioneve, Tajvani tha se dërgoi avionë dhe vendosi sisteme raketore për të “monitoruar” aktivitetet kineze në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore. Udhëheqësit e Tajvanit kanë thënë se “nuk do të turpërohen” nga lufta me Kinën nëse shtyhen drejt saj.

Gjeneralët e vendit thanë: “Ne jemi të vendosur të mbështesim sovranitetin, lirinë dhe demokracinë tonë.

“Ne nuk kemi frikë nga asnjë kërcënim apo sfidë. Ne nuk jemi të etur për një luftë, as nuk do të shmangemi nga një.

“Ne kemi kapacitetin dhe vullnetin për të mbështetur lirinë dhe demokracinë tonë të çmuar dhe për të ruajtur stabilitetin e rajonit tonë.”

Kjo vjen pasi ministria e mbrojtjes e vendit zbuloi se stërvitjet ushtarake të Kinës kishin pushtuar territorin e Tajvanit duke bllokuar hapësirën e saj detare dhe ajrore.

Lëvizja erdhi disa orë përpara se Pelosi, zyrtarja e nivelit më të lartë të SHBA vizitoi Tajvanin.

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë