Loading…

Me anë të këtyre sinjaleve trupi juaj po tregon që nuk është i lumtur

  • 24/05/2019 | 21:38

Me anë të këtyre sinjaleve trupi juaj po tregon që nuk është i lumtur

Lumturia nuk është vetëm një gjendje dhe një qëndrim pozitiv gjatë jetës.


Lidhet gjithashtu me procese të caktuara kimike në trup. Në veçanti hormonet që na ndihmojnë të ndihemi të lumtur luajnë një rol të rëndësishëm në disponimin tonë dhe aftësinë për të ndjerë kënaqësi.

Mungesa e këtyre hormoneve mund të çojë në pakënaqësi madje edhe në depresion.

Duhet të keni vëmendje te shenjat e trupit tuaj që mund të sinjalizojnë se keni nivele të ulëta të hormoneve të lumturisë.

-Hani shpesh gjëra të ëmbla dhe çipsa

-Shtoni në peshë

-Ju zbutet gjoksi

-Nuk jeni të ndjeshëm

-Keni dhimbje koke

-Ju shfaqen probleme me gjumin

 

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë