Loading…

Me dy dollarë mund të bleni ilaçin e një sëmundje vdekjeprurëse

  • 01/12/2016 | 12:39

Me dy dollarë mund të bleni ilaçin e një sëmundje vdekjeprurëse

Daraprimi që i ishte ngritur çmimi në 750 dollar rikrijohet nga nxënësit australian për vetëm 2 dollarë një pilulë.

Djelmoshat 11 vjeçar nga Sydney kanë arritur që të krijojnë Daraprim’in që është një ilaç që zakonisht përshkruhet për njerëz të infektuar më virusin HIV. Por ajo çka do ta bëj të rendësishme këtë krijim të ilaçit, është çmimi i tij për  vetëm dy dollarë një dozë.

Shkreli u bë “njeriu më i urryer në botë” kur brenda natës e rriti çmimin e këtij ilaçi nga 13.50$  në 750$ per pilulë. Ky lloj ilaçi renditet në listën e barnave esenciale të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Nxënësit e krijuan formulën me ndihmën e Universitetit të Sydneyt dhe anëtarët e konsorciumit ‘Open Source Malaries.’

Një mësuese në universitet që ndihmoi me projektin, tha për the Guardian’ se ajo mund të ndalonte së menduari në historinë e Shkrelit, i cili kishte iniciuar rritjen e çmimit.

“Kjo histori nuk më hiqej nga koka ime, ajo dukej aq e padrejtë”, shtoi ajo, veçanërisht që droga është mënyrë e lirë për tu përpunuar dhe ishte shitur shumë lirë për shumë kohë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë