Loading…
‘Më i gjatë se autobusi’: Sony lanson televizor prej 20 metrash
  • 11/04/2019 | 14:46

‘Më i gjatë se autobusi’: Sony lanson televizor prej 20 metrash

Sony japonez po përgaitet të lansojë një mega-televizor, i cili, siç thonë, do të jetë më i gjatë se autobusi. Aparati i pabesueshëm me diagonale gati 20 metra do të instalohet në qëndrën e hulumtimeve në Yokohama, transmeton Gazeta Metro.

Televizori do të ketë teknologjinë 16K, që do të thotë se mund të paraqesë dukshëm më shumë detaje se televizorët e tanishëm HD e 4K. SHikuesi mund të qëndrojë pranë tij, ndërsa fotografia të mos jetë e turbullt.

– Deri në funë të kësaj decenieje standardi i ri ngadalë do të bëhet 8K. ashtu që do 16K-në do ta shohim vetëm nëpër zyra, ka thënë analisti britanik David Mercer.

BBC shpjegon se mega-televizori do të jetë i përbërë prej disa panelesh të bashkuar në një, por shikuesit nuk do të vërejnë se ku janë bashkuar panalet./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë