Loading…

‘Më mirë të shkojmë në opozitë’: Në Serbi flitet për dorëheqje të mundshme të Vucic

  • 06/02/2023 | 20:31

‘Më mirë të shkojmë në opozitë’: Në Serbi flitet për dorëheqje të mundshme të Vucic

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të japë dorëheqjen, do të shpallë zgjedhje të reja dhe do të kandidojë për kryeministër, pohon gazeta serbe Blic, duke cituar burime jozyrtare nga kreu i Partisë Progresive Serbe të Vuçiqit.


Ata shkruajnë se kjo vjen pas fjalimit të ashpër të liderit të partisë dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në takimin e samitit të SNS-së dhe se zgjedhjet mund të mbahen në shtator.

“Më mirë të shkojmë në opozitë sesa të drejtojmë vendin nga interesat partiake dhe private. Unë jam i gatshëm të shkoj në zgjedhje si kandidat për kryeministër, por nuk do të dorëzohem nën shantazh”, dyshohet se ka thënë Vuçiq në atë seancë.

Situata politike në Serbi u nxeh gjatë seancës së fundit të Kuvendit të Serbisë për situatën me Kosovën. Vuçiq dyshohet se u tha kolegëve të tij partiakë se SNS ishte i vetëm në mbrojtjen e interesave shtetërore dhe pretendoi se ai kishte njerëzit në krah.

Sipas Blic-it, Vuçiq tha gjithashtu se i kishte mjaftuar të korruptuarit që do të pasuroheshin në kurriz të partisë, duke iu referuar shpesh në punët e tyre të errëta dhe sa herë që ishte e nevojshme të luftohej për vendin dhe popullin, ata ishin të parët që ia kthyen shpinën” , dhe fjalimin e mbylli me fjalët: Serbia do të fitojë. /Nacionale/

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë