Loading…

Me mjekër e kryelartë: Lulzimi i ngjan kaq shumë babait të tij |PAMJE

  • 16/05/2019 | 10:39

Me mjekër e kryelartë: Lulzimi i ngjan kaq shumë babait të tij |PAMJE

Lulzim Jashari, është djali i komandantit legjendar Adem Jashari, dhe është shumë i ngjashëm me heroin kombëtar, shkruan Gazeta Metro.


Lulzimi është afër të 40-ave, ndërsa në kohën kur gjenocidi serb i vrau pothuasje tërë familjen ai po qëndronte në shtetin gjerman, ku jeton edhe aktualir.

Pas luftës ai vjen shpesh në Kosovë sidomos në muajin mars, në pëkujtimin e fmiljes së tij të vrarë.

Kujtojmë, që serbët më 5, 6 dhe 7 mars të vitit 1998, i morën jetën 55 njerëzve në fshatin Prekaz, 22 prej të cilëve ishin familjarë të ngushtë të Adem Jasharit.

Këtij sulmi i mbijetoi vetëm Bashkimi, djali i Rifatit, i cili ia del që mes datës 5-6 mars të largohet nga rrethina dhe arrin t’i shpëtojë sulmit, si dhe Besarta, vajza e Hamzës, e cila pa dhe përjetoi tmerrin derisa vriteshin anëtarët e familjes së saj, dhe Lulzimi që ishte jashtë Kosovës./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë