Loading…

Me ndërrimin e postit, ndërron mendje edhe për Demarkacionin

  • Nga

  • 28/02/2017 | 18:00

Me ndërrimin e postit, ndërron mendje edhe për Demarkacionin

Dikur si deputet kundërshtonte demarkacionin, por tash kur është pjesë e qeverisë, ka ndërruar mendje.


“Nuk do ta votojë”, ishte përgjigjur shkurt Kelmendi në maj të vitit të shkuar.

Por, duket se me ardhjen në pozitën e zëvendëskryeministrit, gjërat kanë ndryshuar, pasi ai tani beson se marrëveshja e demarkacioni nuk është e dëmshme për Kosovën.

Përderisa bashkëvendasit e tij po protestojnë në kundërshtim të kësaj marrëveshje, Ramiz Kelmendi konsideron se pas raportit të dytë për territorin, ai është i bindur se Kosova nuk humb territor.

“Pasi ka dalur edhe komisioni i dytë që e konfirmon këtë, nuk mund t’i besoj ‘llafeve të kafeve’ se gjoja Kosova humb territor”, ka thënë zëvendëskryeministri.

Si pjesë e qeverisë, Kelmendi nuk voton në Kuvend, por ai thotë se vota e tij në qeveri do të jetë pro marrëveshjes.

“Në qeveri do ta votoj sigurisht”, ka thënë Kelmendi për gazetametro.net.

Ndryshe, kryeministri Mustafa ditë më parë ka konfirmuar se gjatë muajit mars do të procedohet në Kuvend marrëveshja për demarkacionin, ndonëse ende nuk dihet se si do t’i sigurojë votat, pasi shumë deputetë edhe të partisë së tij dhe partnerit të koalicionit po e kundërshtojnë këtë marrëveshje./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë