Loading…

Më në fund flet Adele në lidhje me vdekjen e George Floyd

  • 02/06/2020 | 21:54

Më në fund flet Adele në lidhje me vdekjen e George Floyd

 Adele nuk kishte dhënë ndonjë koment lidhur me këtë çështje deri më tani.


Adele ka thyer heshtjen e saj për vrasjen e George Floyd, vdekja e të cilit u bë më 25 maj në arrest policor, çfarë ka ngjallur protesta në të gjithë botën.

Këngëtarja 32-vjeçare shkoi në Instagram të hënën, duke ndarë një fotografi të Floyd, teksa këmbëngul se racizmi është i gjallë ende në tërë botën ’.

Të Premten, ish-oficeri i policisë Derek Chauvin u akuzua për vrasje të shkallës së tretë, pasi në një video shihet duke shtypur në fyt me gju George Floyin teksa i ndjeri veçse ishte dorëzuar.

Duke mbështetur  lëvizjen Black Lives Matter, këngëtarja fituese nga Grammy shkroi “Vrasja e George Floyd ka dërguar valë shoku në të gjithë botën.

Protestat dhe marshimet po ndodhin në të gjithë globin njëkohësisht dhe vetëm po fitojnë vrull. Pra, zemërohuni me të drejtë, por përqendrohuni! Vazhdoni të dëgjoni, vazhdoni të kërkoni dhe vazhdoni të mësoni”, shkruan Adele.

 

View this post on Instagram

 

George Floyd’s murder has sent shockwaves around the world, there are countless others that haven’t. Protests and marches are happening all over the globe simultaneously and only gaining momentum. So be righteously angered but be focused! Keep listening, keep asking and keep learning! It’s important we don’t get disheartened, hijacked or manipulated right now. This is about systematic racism, this is about police violence and it’s about inequality. And this isn’t only about America! Racism is alive and well everywhere. I wholeheartedly stand in solidarity with the fight for freedom, liberation and justice ♥️ #blacklivesmatter #georgefloyd #saytheirnames

A post shared by Adele (@adele) on

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë