Loading…

Më në fund zgjidhet misteri i trekëndshit të Bermudës? (Video/Foto)

  • 26/11/2016 | 11:42

Më në fund zgjidhet misteri i trekëndshit të Bermudës? (Video/Foto)

Hulumtuesit në SHBA pretendojnë se kanë zbuluar përgjigjen për misterin e trekëndshit të Bërmudës.

 

Duke mbuluar më shumë se gjysmë milionë milje katrorë të oqeanit, të vendosura në mes të trekëndshit të  Bermudës, Floridës dhe Porto Rikos, termi “Bermuda Triangle” është shpikur për herë të parë nga shkrimtari Vincent H. Gaddis në vitin 1964. Zona është e njohur  për numrin jashtëzakonisht të madh të  avionëve dhe anijeve të cilat janë zhdukur pa lënë asnjë gjurmë.

Në një dokumentar të ri në Science Channel, meteorologët thonë se një lloj i pazakontë  i një reje është vendosur në atë  rajon , dhe kjo mund të jetë arsyeja e një numri  të madh të  zhdukjeve,transmeton The Telegraph

Retë në formë gjashtëkëndore, mund të shkaktojë erëra jashtëzakonisht të larta, dhe  mundë të jenë shkaku i disa nga incidenteve te pa-pashpjegueshme.”Këto lloje të formave gjashtëkëndore mbi oqean janë në thelb,” bomba ajrore, ” tha Dr Randy Cerveny i Universitetit Shtetëror të Arizonës.

bermudaa

“Ato janë shpërthimet e ajrit që vijnë nga pjesa e poshtme e reve duke e goditur oqeanin , dhe kur ato fillojnë të ndërveprojnë me njëra-tjetrën mundë të krijojnë valë që nganjëherë mund të jenë masive.

Megjithatë, disa ekspertë I kanë kundërshtuar pretendimet meteorologëve të. NBC-së. Kevin Corriveau tha:” Zakonisht do kur bëhën stuhi të mëdha ,nuk ka mundësi që mos të ketë hapje në mes’’

111083061_the-eye-of-hurricane-nicole-news-large_transqvzuuqpflyliwib6ntmjwfsvwez_ven7c6bhu2jjnt8

Të tjerë kanë vënë në dukje se, numri i zhdukjeve në rajonin e trekëndshit të bermudës ,statistikisht është i parëndësishëm duke pasur parasysh numrin e madh të anijeve dhe avionëve që kalojnë përmes zonës./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë