Loading…

Më shumë biçikleta për mjedise më të pastërta dhe më të sigurta

  • 29/10/2019 | 16:00

Më shumë biçikleta për mjedise më të pastërta dhe më të sigurta

Shtegu i biçikletave është elementi identifikues i lagjes “Model” i cili e përshkon tërë lagjen dhe i ndërlidhë gjitha funksionet që zhvillohen përgjatë saj. Shtegu luan rolin lidhës të lagjes duke shërbyer si shteg i ecjes dhe i çiklizmit përmes së cilit lëvizin banorët në lagje.


Ky shteg do të jetë një bosht qendror që përfshinë gjithë lagjen dhe mundëson qasjen e barabartë nga gjithë banorët e lagjes. Në një mënyrë funksionon si një shesh përreth të cilit edhe zhvillohet lagjja. Ky shteg lidh përmbajtje të ndryshme si: kafene, hapësira për lojë, shkollë, kopshtet e lagjes (‘Urban Farming’), qendra e mjekësisë familjare, markete, çerdhe, ‘Skate Park’, e pjesë të tjera të lagjes.

Me qëllim që të promovohet dhe të lehtësohet qarkullimi me biçikletë, në këtë lagje është paraparë edhe një klub i biçikletave.

Më shumë biçikleta në një lagje përveç që sigurojnë një mjedis rrugor më të sigurt si dhe trafik më të ngadaltë dhe më pak të rrezikshëm për fëmijët, krijojnë ambient të pastër dhe ndihmojnë në pastrimin e ajrit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë