Loading…

Më shumë se 10 mijë infermierë në Iran rezultojnë të infektuar me koronavirus

  • 21/05/2020 | 18:10

Më shumë se 10 mijë infermierë në Iran rezultojnë të infektuar me koronavirus

Koronavirusi ka infektuar më shumë se 10,000 punonjës të kujdesit në Iran, vendi më i goditur në Lindjen e Mesme, transmeton Gazeta Metro.


Në Jemenin jugor, numri i vdekjeve të lidhura me virusin në një qendër mjekësore të drejtuar nga një grup ndërkombëtar ndihme dëshmon për “një katastrofë më të gjerë” në vendin e shkatërruar nga lufta, thanë mjekët pa kufij.

Raporti iranian i realizuar nga agjensitë e lajmeve gjysmë zyrtare, përfshirë ISNA-në, citoi Zëvendës Ministrin e Shëndetësisë Qassem Janbabaei, i cili nuk dha hollësi. Sidoqoftë, raportet në fillim të javës e vendosin numrin e punëtorëve të infektuar të kujdesit shëndetësor në vetëm 800. Irani thotë se më shumë se 100 nga ata punëtorë kanë vdekur.

Irani të enjten vendosi numrin e përgjithshëm të të vdekurve nga virusi në 7,249, ose 66 më shumë se të mërkurën.

“Ajo që ne po shohim në qendrën tonë të trajtimit është vetëm maja e ajsbergut për sa i përket numrit të njerëzve të infektuar dhe që vdesin në qytet,” tha Caroline Seguin, menaxheri i operacioneve të grupit për Jemen.

“Njerëzit po vijnë tek ne shumë vonë për të shpëtuar, dhe ne e dimë që shumë më tepër njerëz nuk vijnë aspak: ata thjesht po vdesin në shtëpi.”/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë