Loading…
Më shumë se 10 sëmundje trajtohen me këtë përzierje me vetëm dy përbërësve
  • 12/10/2018 | 17:59

Më shumë se 10 sëmundje trajtohen me këtë përzierje me vetëm dy përbërësve

Përzierja e susamit dhe mjaltit është një burim i shkëlqyer i hekurit, magnezit, kalciumit, manganit, omega 3 dhe 6 acideve yndyrore.


Mjaltë me susam është një kombinim që duhet të gjendet më shpesh në menynë tuaj. Jo vetëm për shkak të shijes së madhe, por edhe për shkak se ajo është një thesar i madh i shëndetit, transmeton gazetametro.net.

Ky përzierje natyrore është një burim i shkëlqyer i vitaminave, veçanërisht ato të grupit E, A dhe B, si dhe mineralet dhe omega 3 dhe 6 acidet yndyrore. Rekomandohet të hahet në mëngjes në lukth të zbrazët, transmeton gazetametro.net

Susami dhe mjaltë kombinohen për të forcuar imunitetin, për të zvogëluar dëshirën për ëmbëlsira, për të trajtuar kapsllëk, problemet e stomakut dhe janë jashtëzakonisht të dobishme në rastet e gastrit, kolitit dhe ulcerës. Përveç kësaj, kjo përzierje forcon kockat, stimulon aktivitetin mendor, rrit qëndrueshmërinë fizike dhe përmirëson cilësinë e shëndetit të flokëve dhe lëkurës.

Mënyra e përgatitjes:

Kjo masë është e lehtë për t’u përgatitur, thjesht përzihet një lugë gjelle mjaltë dhe një lugë gjelle susami. Kjo sasi ka rreth 155 kalori, 8 gram yndyrë, 21 g karbohidrate, 1 gram fibra dhe 3 gram proteina./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë