Loading…
Me vite pasqyrën e gjakut e ka pasur keq, deri sa e ka bërë këtë pije çudibërëse
  • 25/03/2019 | 10:01

Me vite pasqyrën e gjakut e ka pasur keq, deri sa e ka bërë këtë pije çudibërëse

Shumë i shëndetshëm dhe i shijshëm – ky eliksir shtëpiak do t’ua përmirësojë pasqyrën e gjakut, transmeton Gazeta Metro

Zvogëlimi i sasisë së hemoglobinës në gjak, pabarësisht nga numri i rruazave të kuqe të gjakut (eritrociteve), e zvogëlon kapacitetin e gjakut që të transmetojë oksigjenin – dhe shkakton anemi.

Në mjekësinë popullore ka shumë receta për shtimin e hemoglobinës në gjak. Kjo bombë vitaminash apo eliksir shërues është ilaç jashtëzakonisht i mirë dhe i provuar për shtimin e hemoglobinës, ngritjen e nivelit të rruzave të kuqe dhe përmirësit të pasqyrës së përgjithshme të gajkut.

Për përgatitjen e këtij eliksiri ju nevojitet:

200 ml mjaltë
200 gr thelppinj arrash
200 gr rrush i terur
200 ml lëng karrote
200 lëng rrepani të kuq
2 limonë

Përgatitja:

Lajini limonët. Pritini në gjysmë dhe hiquani farat. Bluajini me lëvore (nëse janë të spërkatur – hiquani lëvoren) dhe vëni në një kavanoz të qeltë prej një litri. Në përzierjen e limonit të bluar shtojeni mjaltën, lëngun e kulluar të rrepanit të kuq dhe të karrotës. Përzijini.

Pas kësaj nëpërzierje shtoni arrat e grimcuara dhe rrushin e tharë. Përzijini përsëri. Do të fitoni rreth 1 kg të përzierjes së shndetshme e të shijshme. Ruajeni në kavanoz të qelqtë në frigorifer. Merrni tri herë në ditë nga një lugë para buke./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë