Loading…

Media perëndimore për Mlladic: Mbyllja e kapitullit të përgjakshëm të historisë

  • 09/06/2021 | 08:27

Media perëndimore për Mlladic: Mbyllja e kapitullit të përgjakshëm të historisë

Vendimi mbi kriminelin Ratko Mlladic për gjenocid dhe krime lufte mbyll një nga kapitujt më të përgjakshëm në historinë moderne evropiane, megjithëse trashëgimia e tij ende ndan Bosnjën dhe rajonin dhe hija e krimeve të tij përhapet përtej Ballkanit duke frymëzuar djathtistët ekstremë në botë.


Gati tri dekada pas shpërthimit të luftës në Ballkan, e cila regjistroi disa nga krimet më tronditëse në Evropë që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, gjykata ndërkombëtare në Hagë të martën, më 8 qershor, mbështeti vendimin për burg të përjetshëm ndaj kasapit të Bosnjës.

Sipas gazetës amerikane New York Times, konfirmimi i vendimit në Tribunalin Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë përfundon një nga kapitujt më të errët të historisë moderne evropiane dhe i jep fund luftës ligjore që ka vazhduar që nga 1995, kur Mlladic u akuzua për herë të parë.

Vendimi i fundit në çështjen Mlladic vjen në një kohë të egërsisë së shtuar në qarqet nacionaliste serbe që kërkojnë të rishkruajnë historinë e konfliktit, duke mohuar akuzat për krime lufte dhe duke ndaluar që episodi të përmendet në librat e shkollës, thekson New York Times.

Mlladic ishte fytyra ushtarake e një treshe brutale të udhëhequr në anën politike nga ish-presidenti Sllobodan Milloshevic dhe ish- udhëheqësi serb i Bosnjës Radovan Karaxhiq, sipas Agence France-Presse.

Gjykata e Hagës ka vendosur që Mlladic luajti një rol kryesor në disa prej krimeve më të tmerrshme në tokën Evropiane që nga Holokausti Nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore, sipas Reuters.

Për gjenocidin e Srebrenicës, gjykatësit vendosën që Mlladic luajti një rol absolutisht të rëndësishëm sepse ai kontrollonte njësitë ushtarake dhe policore të përfshira në kapjen e të burgosurve dhe masakrën.

Rezultati i gjyqit të Mlladic, tregon Reuters, shënon 25 vjet gjykim në Tribunalin Ndërkombëtar të Krimeve për ish Jugosllavinë, i cili dënoi 90 persona.

Ratko Mlladic zbatoi një plan politik, të hartuar në krye, për të eliminuar pjesë të popullsisë myslimane në Bosnjë dhe Herecegovinë, thekson BBC.

Pastrimi etnik filloi me përndjekjen – propaganda i ktheu fqinjët kundër njëri-tjetrit – dhe përfundoi për mijëra njerëz kur njerëzit e Ratko Mlladic pushtuan bazën e Kombeve të Bashkuara në Potoçare, e cila ishte caktuar si një zonë e sigurt.

Ndërsa Mlladiç ka qenë në arrati për 16 vjet, shumë kishin frikë se nuk do të shihnin një gjyq kundër tij, tha shërbimi publik britanik, duke vënë në dukje se prokurorët tani shpresojnë se gjyqi i Mlladiq do të dërgojë një mesazh në rajon dhe më gjerë se vonesa e drejtësisë bën nuk do të thotë të mohosh drejtësinë.

Bindjet për gjenocid të Mlladic dhe Radovan Karaxhic, figurat kryesore që komanduan dhe kryen spastrimin etnik dhe vrasjet masive në luftën civile në Bosnjë, po mbyllin kapitullin më të përgjakshëm në historinë evropiane që nga viti 1945, shkruan The Times.

Sidoqoftë, sipas gazetës në Londër, shumë serbë ende e konsiderojnë Mlladic një hero lufte. Serbia nuk pranon të pranojë që gjenocidi ka ndodhur në Srebrenica, ndërsa vrasjet masive mohohen rregullisht.

Javën e kaluar, Milorad Dodik, i cili gazeta deklaron se është udhëheqësi i Republikës Serbe, tha se gjenocidi në Srebrenica “nuk ndodhi” ndërsa ishte pranë presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçic.

Gazeta me seli në Londër tregon se Dodik zvogëloi vrasjet masive duke i krahasuar ato me shfarosjen kroate të serbëve në Luftën e Dytë Botërore.

Vendimi i Mlladic nënkupton që ish-gjenerali 79-vjeçar, i cili terrorizoi Bosnjën gjatë luftës, do të kalojë pjesën tjetër të jetës së tij në burg, sipas Associated Press, duke shtuar se ai është figura e fundit e rëndësishme në konflikt që përfundon më shumë se para një çerek shekulli me të vërtetën.

Mlladic do të bashkohet me ish-presidentin serb të Bosnjës Radovan Karaxhic, duke vuajtur një dënim të përjetshëm për organizimin e gjakderdhjes etnike në luftën e Bosnjës, në të cilën më shumë se 100.000 njerëz u vranë dhe miliona mbetën të pastrehë.

Trashëgimia toksike e Mlladic, i cili ishte i njohur si kasapi i Bosnjës, ende ndan BeH, thekson AP.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë