Loading…

Mediat gjermane: Vendi planifikon të lehtësojë masat dhe synon heqjen e ndalesave të udhëtimeve

  • 26/05/2020 | 13:12

Mediat gjermane: Vendi planifikon të lehtësojë masat dhe synon heqjen e ndalesave të udhëtimeve

Gjermania planifikon të lehtësojë hapat e distancimit shoqëror nga 29 qershori, një javë më parë se sa ishte planifikuar më parë, dhe synon të heqë një paralajmërim udhëtimi për 31 vende evropiane nga mesi i qershorit, raportojnë media gjermane, transmeton Gazeta Metro.


Raportet vijnë ndërsa rajonet gjermane diskutojnë me kancelaren Angela Merkel se si të lehtësojnë më tej kufizimet e bllokimit, të cilat u vendosën në mars për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.
Merkel ka nxitur kujdes dhe paralajmëroi një valë të re infeksionesh.

Sidoqoftë, duke përmendur një projekt-dokument që akoma duhet të miratohet nga rajonet, e përditshmja Bild thoshte që zonja Merkel, nën presionin e kryeministrave të shtetit, kishte pranuar se distancimi shoqëror duhet të qetësohet deri më 29 qershor nga 5 korriku.

Bild tha se takimet në vendet publike do të kufizoheshin në maksimum 10 persona ose anëtarë të dy familjeve.

Ndërsa nuk do të kishte kufi në numrin e vizitorëve të lejuar për të vizituar njerëzit në shtëpitë e tyre, do të duhej të kishte hapësirë ​​për të gjithë që të mbajnë distancën e tyre dhe të kenë ajër të pastër të mjaftueshëm.

Gjermania e ka mbajtur shkallën e vdekjes së saj Covid-19 relativisht të ulët, në 8.302 deri tani, pavarësisht një numri të madh të rasteve./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë