Loading…

Mediat izraelite zbulojnë detaje rreth vendosjes së ambasadës së Kosovës në Izrael

  • 01/02/2021 | 11:40

Mediat izraelite zbulojnë detaje rreth vendosjes së ambasadës së Kosovës në Izrael

Kosova dhe Izraeli sot do mbajnë ceremoni virtuale, për të vendosur lidhje diplomatike mes dy vendeve, shkruan Gazeta Metro.


Me këtë rast është bërë edhe mbyllja e aeroportit ‘Ben Gurion’, në mënyrë që të parandalohet përhapja e koronavirusit ceremonia nuk mundej të mbahej, por vetëm virtualisht.

Kjo është hera e parë që Izraeli vendos marrëdhënie me një vend virtualisht.

Pasi ministrja e jashtme kosovare Meliza Haradinaj-Stublla, dhe Ministri i Jashtëm Gabi Ashkenazi nënshkruajnë dy marrëveshje bashkëpunimi – njëra për të vendosur marrëdhëniet e tyre diplomatike dhe tjetra në lidhje me veprimtaritë e agjencisë izraelite të zhvillimit ndërkombëtar Mashav – ata do t’i dërgojnë njëri-tjetrit kopje përmes postës elektronike, secila nënshkruar nga homologu i tyre, sipas Ministrisë së Jashtme, shkruan The Times of Israel, transmeton Gazeta Metro.

Ceremonia do të përfundojë me zbulimin e një tabele që do të varet në hyrje të ambasadës së ardhshme kosovare në Jeruzalem.

Shtetet e Bashkuara do të përfaqësohen praktikisht nga përfaqësuesi i Departamentit të Shtetit në rajonin e Ballkanit, Mattheë Palmer, i cili do të flasë në ceremoni, shkruan Gazeta Metro.

Kosova do të hapë ambasadën e saj në Jeruzalem në të ardhmen, duke e bërë atë vendin e tretë pas SHBA dhe Guatemalës që hap një ambasadë në kryeqytetin e Izraelit. Vende të tjera, si Hondurasi, janë zotuar të zhvendosin ambasadat e tyre nga Tel Aviv në Jeruzalem gjithashtu.

Kosova ka një pronë në Jeruzalemin qendror që po kalon procesin e rregullt të miratimit për t’u bërë ambasadë.

Shumica e kombeve perëndimore e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, por Serbia dhe aleatët e saj Rusia dhe Kina nuk e kanë njohur këtë.

Kosova deri më tani nuk e kishte njohur Izraelin jo sepse shumica e saj myslimane ishte kundër saj, por sepse Izraeli ende nuk e kishte njohur Kosovën. Për ironi të fatit, Izraeli refuzoi të njohë Kosovën sepse nuk dëshironte të mbështeste një deklaratë të njëanshme të shtetësisë, për të cilën Jeruzalemi kishte frikë se mund të krijonte një precedent të rrezikshëm të ndjekur nga palestinezët, sipas The Times of Israel, transmeton Gazeta Metro.

Vendimi për njohjen e ndërsjellë midis Kosovës dhe Izraelit me shumicë myslimane u arrit shtatorin e kaluar në një samit të liderëve Kosovë-Serbi në Shtëpinë e Bardhë në prani të Presidentit të atëhershëm Donald Trump.

Në takim Beogradi gjithashtu ra dakord të zhvendosë ambasadën e tij në Izrael në Jeruzalem, diçka që nuk e ka bërë deri më tani.

Administrata Trump njohu Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit në fund të vitit 2017 dhe zhvendosi ambasadën e SHBA atje në maj 2018.

Uashingtoni ka inkurajuar vendet e tjera të bëjnë të njëjtën gjë por është kritikuar gjerësisht nga palestinezët dhe shumë në Evropë sepse konflikti Izraelito-Palestinez mbetet i pazgjidhur./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë