Loading…

Mediat ndërkombëtare raportojnë për kritikën amerikane dhe evropiane ndaj Qeverisë së Kosovës

  • 26/05/2023 | 23:25

Mediat ndërkombëtare raportojnë për kritikën amerikane dhe evropiane ndaj Qeverisë së Kosovës

Për zhvillimet e sotme në veri të Kosovës dhe reagimet e ndërkombëtarëve në lidhje me ato zhvillime, kanë raportuar edhe mediat e vendeve të tjera.


Agjencia e njohur e lajmeve, Reuters ka shkruar për reagimin e Britanisë, Francës, Italisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke thënë se dënuan vendimin e Kosovës për hyrjen në ndërtesat komunale në veri të Kosovës.

“Britania, Franca, Italia, Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara dënuan vendimin e Kosovës për të detyruar hyrjen në ndërtesat komunale në veri të Kosovës të premten, duke u bërë thirrje autoriteteve që të tërhiqen dhe të de-përshkallëzojnë situatën”, thuhet në raportimin e Reuters.

Në lidhje me këtë, ka raportuar edhe media franceze, France24, duke vënë theksin në reagimin e sekretarit të Shtetit, Antony Blinken, ku thuhej se Shtetet e Bashkuara “dënojnë fuqishëm” veprimin e Kurtit, përcjell Klankosova.tv.

“Këto veprime kanë përshkallëzuar tensionet në mënyrë të mprehtë dhe të panevojshme, duke minuar përpjekjet tona për të ndihmuar në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe do të kenë pasoja për marrëdhëniet tona dypalëshe me Kosovën”, kanë cituar ata Blinkenin.

Tutje, në raportimin e France24 thuhet se fuqitë perëndimore janë shprehur të shqetësuara nga vendimi i Serbisë, siç thuhet në shkrim, për të rritur nivelin e gatishmërisë së forcave të saj të armatosura në kufirin me Kosovën.

“Shtetet e Bashkuara lëshuan gjithashtu një deklaratë të përbashkët me Britaninë, Francën, Italinë dhe Gjermaninë që dënuan vendimin dhe i kërkuan Kosovës që “të tërhiqet menjëherë dhe të de-përshkallëzohet”.

“Fuqitë perëndimore thanë se ishin gjithashtu “të shqetësuara nga vendimi i Serbisë për të rritur nivelin e gatishmërisë së forcave të saj të armatosura në kufirin me Kosovën dhe u bëjnë thirrje të gjitha palëve për përmbajtje maksimale, duke shmangur retorikën nxitëse”, thuhet tutje në shkrimin e France24.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë