Loading…

Mediat ruse i bëjnë jehonë marrjes nga Shqipëria të vaksinës Sputnik V

  • 01/05/2021 | 18:00

Mediat ruse i bëjnë jehonë marrjes nga Shqipëria të vaksinës Sputnik V

Miratimi i vaksinës Sputnik në Shqipëri ka bërë jehonë në mediat ruse. “Shqipëria ka miratuar përdorimin e Sputnik V, tha të Premten Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF), duke shtuar se vendi i Ballkanit tashmë ka marrë dërgesën e parë.


“Fondi Rus i Investimeve Direkte, njofton miratimin e vaksinës Ruse Sputnik V kundër koronavirusit nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të Republikës së Shqipërisë. Dërgesa e parë e vaksinës tashmë ka mbërritur në Shqipëri,” tha RDIF në një deklaratë

Në shkurt, revista mjekësore e vlerësuar nga kolegët The Lancet publikoi një analizë të përkohshme nga provat e Fazës III të vaksinës ruse, duke treguar efikasitetin e saj prej 91.6 përqind kundër COVID-19 simptomatike. Vaksina është aprovuar tashmë në 64 vende, me një popullsi totale prej rreth 3 miliardë’, kanë shkruar mediat ruse, përcjell abcnews.al.

Kujtojmë se në total bëhen 35 mijë doza të vaksinës ruse Sputnik V që po përdoren në vendin tonë, bashkë me ato që kanë mbërritur këtë të premte në Shqipëri.

Kjo sasi është administruar nga Instituti i Shëndetit Publik për t’u shpërndarë më tej në qendrat e vaksinimit për t’iu injektuar grupeve të riskut.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë