Loading…

Mediat serbe: Serbia po insiston që sot në Bruksel të diskutohet për Asociacionin

  • 16/11/2021 | 18:19

Mediat serbe: Serbia po insiston që sot në Bruksel të diskutohet për Asociacionin

Delegacioni i Serbisë ka përfunduar bisedimet dypalëshe me Përfaqësuesin Special të BE-së, Miroslav Lajçak, në ndërtesën e Shërbimit Evropian për Veprim të Jashtëm në Bruksel.


Bisedimet do të vazhdojnë pasdite, por priten informacione se në çfarë formati do të zhvillohen, përkatësisht nëse përfaqësuesit e Beogradit dhe Prishtinës do të jenë në të njëjtën tavolinë.

Takimi i delegacionit të Beogradit të kryesuar nga Petar Petkoviq me Lajçak ka zgjatur një orë më shumë se sa ishte planifikuar. U konfirmua se hapat për formimin e asociacionit ishin çështja e parë, si “çështja e të gjitha çështjeve”, të cilën delegacioni i Beogradit e prezantoi në takimin me Lajçakun.

Në të njëjtën kohë u diskutuan tema të tjera urgjente, energjia, drejtësia, çështja e të pagjeturve, liria e lëvizjes.

“Ne kemi ardhur për të biseduar dhe jemi absolutisht të gatshëm të bisedojmë me Prishtinën. Kjo është arsyeja pse ne jemi këtu. Tani konstruktiviteti i tyre është në provim dhe nëse bisedimet e drejtpërdrejta do të zhvillohen tani varet ekskluzivisht nga Prishtina. Ne erdhëm në Bruksel pas BE-së Thirrja për sot po diskutojmë për formimin e asociacionit, siç është paralajmëruar në deklaratën e BE-së të 30 shtatorit”, ka bërë të ditur delegacioni i Serbisë, transmetojnë mediat serbe.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë