Loading…
Mediet serbe: Vucici takohet me Putinin, temë kryesore Kosova
  • 26/04/2019 | 11:00

Mediet serbe: Vucici takohet me Putinin, temë kryesore Kosova

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vucic është takuar sot në Pekin me kryetarin e Rusisë Vladimir Putin, ndërsa temë kryesore e bisedës, sipas medieve serve, ka qenë Kosova, siç kanë paralajmëruar para takimit, transmeton Gazeta Metro.

Putini në fillim të takimit ka thënë se është i kënaqur me bashkëpunimin ekonomik të dy vendeve dhe se i vjen mirë se mund të bisedojnë për çështje bilaterale e regjionale.

Në takim ka marrë pjesë edhe shefi i diplomacisë ruse Sergej Lavrov, si dhe ministrat serbe, anëtar të delegacionit i cili po merr pjesë në forumin “Brezi e rruga” në Pekin.

Sipas medieve serbe, me Putinin Vucic i rrumbullakon konsultimet me ‘partnerët dhe miqtë e Serbisë’ para takimit në Berlin, të hënën e ardhshme, pas të cilit, siç ka thënë, do të marrë ‘vendime të rëndësishme; për zgjedhjet në Serbi dhe pozicionin e masat si përgjigje ndaj “veprimeve të njëanshme, diksriminuese” të Prishtinës./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 25/08/2019 | 15:17
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë