Loading…

Mega-tërmeti me magnitudë 7,0 godet Japoninë e Rusinë

  • 13/02/2020 | 17:21

Mega-tërmeti me magnitudë 7,0 godet Japoninë e Rusinë

Japonia është tronditur nga një tërmet i fuqishëm, që goditi brigjet e saj në verilindje, transmeton Gazeta Metro.


Dridhjet u ndjen në ishullin Hokkaido, por zyrtarët thanë se nuk këmbëngulën se mund të ketë kërcënim nga një tsunami. Tërmeti me madhësi 7.0 u regjistrua rreth 60 milje në jug lindje të ishujve të izoluar Kuril të Rusisë në orën 07:30 të mëngjesit.

Sidoqoftë, zyrtarët thanë që tërmeti nuk ka të ngjarë të shkaktojë lëndime ose dëme për shkak të thellësisë dhe distancës së tij nga bregu. Të mërkurën, Japonia u trondit gjithashtu nga një tërmet me madhësi 5.2 me brigjet e Fukushima.

Kjo goditi pak më shumë se 50 milje nga qyteti ku ndodhi katastrofa bërthamore nëntë vjet më parë. Dëshmitarët thanë që ata kishin ndjerë një tronditje të gjatë 10 sekondave gjatë dridhjes, rreth orës 7.30 të mëngjesit në kohën lokale./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë