Loading…

Megalodonët ishin kanibalë të gjatë , sugjeron studimi

  • 11/01/2021 | 18:58

Megalodonët ishin kanibalë të gjatë , sugjeron studimi

Kërkimi duket se konfirmon se, edhe si të porsalindur, peshkaqenët e zhdukur ishin shumë, shumë të mëdhenj, transmeton Gazeta Metro.


Në shumë mënyra, megalodonët, paraardhësit e vjetër, leviathan të peshkaqenëve të sotëm ishin shumë të mëdhenjë. Shtrihen deri në 50 metra në gjatësi dhe peshojnë ndoshta 110,000 paund, ata sunduan detet antike me një pendë hekuri. “Ata pothuajse mund të bënin çfarë të donin, të notonin ku të donin, të hanin çfarë të donin”, tha Jack Cooper, një studiues peshkaqenësh në Universitetin Swansea në Britani.

Kjo madhësi për peshqit e frikshëm mund të ketë filluar edhe brenda barkut të nënës së tyre, sugjeron një studim i ri. Matjet e marra nga fosilet tregojnë se edhe në lindje, këta peshkaqenë mund të kenë qenë tashmë gjashtë metra e gjysmë të gjatë, potencialisht një rezultat i kanibalizmit në mitër që është ende karakteristikë e disa peshkaqenëve modernë.

Duke marrë parasysh bollëkun e megalodoneve të rritur, ndoshta nuk është tronditëse që ata gjithashtu kanë lindur të mëdhenj. Por gjetjet e studimit përfaqësojnë disa nga njohuritë e para për madhësinë e peshkaqenëve kur ato janë të freskëta nga barku i nënës.

‘Quiteshtë mjaft e mundur që ato të përfaqësojnë foshnjat më të mëdha në botën e peshkaqenëve’ tha Kenshu Shimada, një paleontolog vertebror në Universitetin DePaul në Çikago dhe autor kryesor i studimit, botuar të Dielën në revistën Historical Biology.

Dihet pak për biologjinë e megalodoneve, të cilat u zhdukën rreth tre milion vjet më parë, duke lënë vetëm fosile të pakta për të dokumentuar trashëgiminë e tyre. (Skeletet e peshkaqenëve janë kryesisht kërc, i cili është shumë më i brishtë se kockat.) //gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë