Loading…

Meksika do mbyll burgun famëkeq nga i cili shpëtoi mbreti i drogës ‘El Chapo’

  • 29/09/2020 | 09:39

Meksika do mbyll burgun famëkeq nga i cili shpëtoi mbreti i drogës ‘El Chapo’

Burgu federal “Puente Grande” i Meksikës, I cili u bë I famshëm në vitin 2001 pas arratisjes së mbretit të drogës Joaquin ‘’El Chapo’’ Guzman, do mbyllet së shpejti, transmeton Gazeta Metro.


Objekti, afër qytetit perëndimor të Guadalajara, ishte i njohur për standarde të tilla të buta, saqë fitoi nofkën “Dera e Madhe”.

Departamenti federal i Sigurisë Publike nuk dha një arsye specifike për mbylljen, por tha se kjo ishte pjesë e një përpjekje modernizimi që synonte sigurimin e të drejtave të të burgosurve dhe rehabilitimin.

Kompleksi gjithashtu strehon të paktën një burg tjetër shtetëror edhe pse nuk është e qartë nëse kjo do të mbetet e hapur.

Guzman po vuante një dënim 20-vjeçar kur u arratis nga burgu në 2001, dyshohet se ishte në një karrocë rrobash.

Sipas versioneve të tjera, ai thjesht pagoi stafin e burgut dhe u largua.

Guzman do të qëndronte në arrati për 13 vjet të tjera, para se të arrestohej përsëri dhe të shpëtonte një burg tjetër meksikan përmes një tuneli.

Ai më në fund u kap përsëri, u ekstradua në Shtetet e Bashkuara në 2017 dhe u dënua me jetë pas hekurave në 2019.

Por kompleksi Puente Grande vazhdoi të bënte lajme në fillim të këtij viti.

Në maj shtatë të burgosur u vranë dhe nëntë të tjerë u plagosën gjatë dhunës dhe përleshjeve me armë.

Zyrtarët nuk shpjeguan se si të burgosurit morën dy armët e përdorura në përleshje.

Vrasjet pasuan një lojë bejsbolli në burg, por nuk ishte e qartë nëse kjo kishte të bënte me mosmarrëveshjen./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë