Loading…

Melanie Trump ngushëllon Italinë, reagojnë komentuesit: ‘A keni bërë ndonjë gjë për amerikanët që po vdesin ti dhe burri juaj’

  • 09/04/2020 | 18:32

Melanie Trump ngushëllon Italinë, reagojnë komentuesit: ‘A keni bërë ndonjë gjë për amerikanët që po vdesin ti dhe burri juaj’

Zonja e parë e Shteteve të Bashkuara, Melanie Trump, është ‘mbuluar’ nga komentet negative në profiling e saj në Twitter, derisa SHBA’të po përballen me ditët më të vështira gjatë pandemisë së koronavirusit, transmeton Gazeta Metro.


Melanie shkroi: ‘’Bisedova sot me Laura Mattarella të Italisë. Unë i shpreha ngushëllimet e mia më të thella për italianët që kanë humbur jetën nga koronavirusi. Shpresoj se trendi pozitiv do fillojë në Itali, dhe pjesë tjera të botës.

E në këtë moment filluan komentet e shumta negative drejtuar asaj, dhe Presidentit të SHBA’ve Donald Trump.

“Në qoftë se nuk do të donit të uronit italianët për trendin pozitiv të humbjes së jetës së tyre nga Covid-19, ju me të vërtetë duhet të merrni dikë që të korrigjojë tëeet-et tuaja.” tha një përdorues.

“E megjithatë nuk keni shprehur ngushëllime për amerikanët që kanë vdekur … të sëmurë!” tha një sekondë.

Një i tretë shtoi: “Vendi ynë ka kaluar Italinë në këtë kurbë, falë injorancës dhe mosveprimit të burrit tuaj.’’

Një tjetër përdorues i zemëruar tha: “Pra, çfarë?

“A keni bërë ndonjë gjë për amerikanët që po vdesin?

“A keni bërë ndonjë gjë për punonjësit e kujdesit shëndetësor që janë duke fjetur në makinat e tyre në mënyrë që ata të mos infektojnë familjet e tyre?”

E shumica e komenteve gjithashtu kërkonin veprime edhe nga Zonja e Parë.

Njëri tha: “Kur do të filloni të bëni maska ​​për amerikanët ose të bëni ndonjë punë vullnetare?”

Lajmi vjen ndërsa Presidenti Trump ka vendosur të tërheq vëmendjen e tij ndaj minierës së Hënës gjatë kësaj kohe të vështirë për kombin. Sipas dokumenteve të publikuara nga Shtëpia e Bardhë, Donald Trump ndaloi përpjekjet e tij rreth krizës në rritje të koronavirusit për të nënshkruar një urdhër ekzekutiv.

Ky urdhër do t’i lërë SHBA të lira të minojnë hënën për burime.

Dokumenti thotë se urdhri kundërshton marrëveshjen globale të vitit 1979 të njohur si Traktati i Hënës. Ky traktat thotë se çdo aktivitet në hapësirë ​​duhet të jetë në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

Urdhri thotë: “Amerikanët duhet të kenë të drejtë të përfshihen në eksplorimin tregtar, rikuperimin dhe përdorimin e burimeve në hapësirën e jashtme.

“Hapësira e jashtme është një fushë unike juridikisht dhe fizikisht e veprimtarisë njerëzore, dhe Shtetet e Bashkuara nuk e shohin atë si një bashkësi globale.”/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë