Loading…

Menopauza: Bëni këto ndryshime në mënyrën e jetesës për të zvogëluar simptomat

  • 02/10/2021 | 19:08

Menopauza: Bëni këto ndryshime në mënyrën e jetesës për të zvogëluar simptomat

Menopauza një periudhë natyrale hormonale për gratë, që shpesh vjen së bashku me një numër simptomash si djersitja gjatë natës, shtimi në peshë, ndryshimet e humorit dhe problemet me metabolizmin. Menopauza është koha që shënon fundin e ciklit menstrual dhe diagnostikohet pasi nuk keni perioda për 12 muaj.


Në varësi të faktorëve gjenetikë, menopauza mund të ndodhë nga mesi i viteve 40 deri në fillim të viteve 50. Nutricionistja dhe autorja e librave bestseller, Rujuta Diwekar, e cila vazhdon të postojë video në lidhje me shëndetin, palestrën dhe ushqimin në mediat sociale, kohët e fundit në Instagram foli rreth menopauzës, shkruan Hindustantimes, tranmseton Klankosova.tv.

“Gjatë menopauzës vezoret tona që prodhojnë estrogjen fillojnë të zvogëlohen për shkak të të cilave niveli i estrogjenit dhe progesteronit, hormoneve femërore, fillon të bjerë. Për shkak të këtyre niveleve të hormoneve që bien, periodat ndalojnë.” tha Diwekar.

Këtu janë disa modifikime të jetesës që mund ta bëjnë menopauzën të lehtë për gratë:

Dieta: Diwekar thotë se është e rëndësishme që të keni një dietë të ekuilibruar për të mbështetur trupin tuaj me ndryshimin. Diversiteti në dietë sipas Diwekar është i rëndësishëm që trupi të marrë të gjitha lëndët ushqyese thelbësore. Ajo paralajmëron kundër fillimit të çdo diete, agjërimi ose agjërimi me ndërprerje gjatë kësaj kohe. Sipas asaj me një dietë të përshtatshme, simptomat e menopauzës do të largohen, ndryshimet e humorit do të përmirësohen dhe pesha do të bjerë më vonë.

Ushtrimi: Nutricionistja rekomandon stërvitje që ndihmon në përmirësimin e forcës, qëndrueshmërisë dhe fleksibilitetit. Një kombinim i jogës, stërvitjes së forcës dhe kardio do të ishte i dobishëm. Ato rekomandohet të bëhen të paktën dy herë në javë, ndërsa aktiviteti fizik i përgjithshëm duhet të jetë 3 orë në javë. Ajo këshillon të gjitha gratë që të bëjnë të paktën gjysmë ore çdo ditë për stërvitje.

Pushim dhe shërim: Diwekar thotë se duhet të siguroheni që të bëni një sy gjumë për 20 minuta pasdite gjatë kësaj kohe. Është e këshillueshme të shtriheni në shtrat nga ora 21:30 deri në 11 pasdite. Duke pasur parasysh se pushimi është i rëndësishëm gjatë kësaj kohe, dieta ose ushtrimet e rënda duhet të shmangen.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë