Loading…

Mentor Avdili hap ekspozitën e parë personale: ’20’ ka një domethënie të veçantë

  • 18/10/2019 | 14:30

Mentor Avdili hap ekspozitën e parë personale: ’20’ ka një domethënie të veçantë

Mentor Avdili është piktori kosovar i lindur në Medvegjë, ku studimet diplomike dhe post- diplomike për pikturë i ka mbaruar në Fakultetin e Arteve në Universitetin e Prishtinës, i cili së fundmi po e hap ekspozitën e tij të parë personale në Galeria Qahili, transmeton Gazeta Metro.


Ai këtë profesion e ushtron gati 20 vite, ndërsa gjatë këtyre viteve është ndeshur me shumë ekspozita kolektive, koloni dhe shumë mirënjohje, ndërsa në mesin e mirënjohjeve e ka edhe atë të Ambasadës së Amerikës në Kosovë, Ambasadës së Gjermanisë, SOS Fshatrat, etj.

Shkatërrimi i objekteve të vjetra që e ruajnë historinë, i pengon atij, sepse thotë se kanë mbetur shumë pak objekte apo vende të vjetra që ne t’i vendosin në pëlhurë e pëlhura të ruhet me vite, ku bashkë me të edhe historia.

Sonte në Galerinë Qahili, Mentori do të hap ekspozitën e tj të parë, me të cilën kryen edhe studimet e Masterit.

Ekspozita mban emrin ’20’, dhe sipas piktorit dhe kuratorit ky emër është vendosur për shumë arsye. E para, sepse ka 20 vite në Kosovë, e dyta se ka gati 20 vite që merret me art dhe tjetra dhe jo më pak e rëndësishmja është se ai në këtë ekspozitë do të ekspozojë plot 20 piktura.

Në këto 20 piktura, artisti ka paraqitur disa objekte të Prishtinës, të cilat për gjatë gjithë kohës e kanë rrethuar.

Kurator i ekspozitës është Genc Rezniqi, ndërsa në ora 20:20 në Galerinë Qahili do të bëhet hapja./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë